Търсенето на каквито и да било изкопаеми горива ще достигне плато към средата на това десетилетие, тъй като правителствата ще се опитат да се предпазят от кризата, като се диверсифицират към чиста енергия, заяви базираната в Париж агенция в своята Световна енергийна прогноза. Делът на Русия на световните пазари на нефт и газ ще намалее наполовина до 2030 г., прогнозира тя.
"Енергийните пазари и политики се промениха в резултат на нахлуването на Русия в Украйна не само за момента, но и за десетилетия напред. Енергийният свят се променя драматично пред очите ни", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
Нападението на президента Владимир Путин срещу съседката му през февруари засили сътресенията, като изпрати цените на природния газ до рекордни нива и трайно преначерта картата на енергийните потоци.
Кремъл ограничи, а след това и спря газовите потоци по своя газопровод "Северен поток" към Европа. Смущенията на енергийните пазари вероятно ще се задълбочат тази зима, когато влязат в сила санкциите на ЕС върху руските петролни доставки.
Русия, най-големият износител на изкопаеми горива в света преди настоящата криза, досега е получила част от извънредните приходи от 2 трилиона долара, на които се радват производителите. Въпреки това нейната централна роля на световните пазари е напът да отстъпи драстично, като износът на въглеводороди никога повече няма да достигне нивата от миналата година.
Делът на Москва в международната търговия с газ ще намалее наполовина до 15% до края на десетилетието, прогнозира МАЕ.