Делът на американския долар в глобалните валутни резерви се понижи през третото тримесечие на годината

30.12.2016 | 18:00
по статията работи: econ.bg
Периодът между юли и септември е третото поредно тримесечие, в което има намаляване на дела на доларовите валутни резерви
Делът на американския долар в глобалните валутни резерви се понижи през третото тримесечие на годината
Снимка: БГНЕС

Делът на щатския долар в световните валутни резерви, докладвани на Международния валутен фонд, се понижи през третото тримесечие на 2016-а година до най-ниско ниво за последните две години, показват данни на МВФ.

Периодът между юли и септември е третото поредно тримесечие, в което има намаляване на дела на доларовите валутни резерви, като този спад може би отразява повишеният оптимизъм относно световната икономика и набиращата скорост европейска икономика.

През третото тримесечие на 2016-а година, щатският долар формира 63,3% от световните валутни резерви спрямо 63,8% през периода между април и юни, като това е най-ниският дял на "зелената валута" от третото тримесечие на 2014-а година.

В същото време делът на еврото е нараснал до 20,3% от 20,0% през второто тримесечие, докато делът на японската йена се е увеличил до 4,5% от 4, на сто.

Трябва да се има предвид, че щатският долар поскъпна рязко спрямо останалите основни валути към 14-годишен връх след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ на 8-и ноември, която накара редица инвеститори и анализатори да очакват ускоряване на американската инфлация и по-агресивна политика на затягане (на повишение) на основните лихви на Федералния резерв през следващата година.

Оповестените в петък данни на МВФ също така показват, че общите валутни резерви в света са нараснали през третото тримесечие до 11,01 трлн. долара от 10,97 тлрн. долара през второто тримесечие. 

Общият размер на официално отчетените пред МВФ финансови авоари се е повишил до 7,8 трлн. долара от 7,5 трлн. долара през предходното тримесечие.

Неотчетените резерви, или тези, които не са били докладвани на МВФ, пък са се понижили през третото тримесечие до 3,21 трлн. долара от 3,47 трлн. долара през периода април - юни. Широко разпространено е мнението на валутния пазар, че част от валутните резерви на Китай спадат именно към официално неотчетените резерви. Според МВФ, от второто тримесечие на 2015-а година насам Китай е започнал да отчита валутния си портфейл на частична база и постепенно ще увеличи отчета, обхващайки цялостните си резерви в чуждестранна валута в рамките на две до три години.

Австралийските и канадските долари, които наскоро също бяха включени в състава на глобалните валутни резерви, разполагат през третото тримесечие с дял от около 2% от общите резерви.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.04   238 г. – Римският император Гордиан II загива в битка с Максимин Трак, а баща му, съимператор Гордиан I се самоубива, научавайки за смъртта на сина си. 467 г....