Делът на земеделската земя в ЕС, отделена за биологично земеделие, се е увеличил с повече от 50 процента през периода 2012-2020 г., с годишно увеличение от 5,7 процента. През 2020 г. на 9,1 процента от селскостопанските площи в ЕС са били отглеждани култури по биологичен начин. Като цяло, макар и със значителни различия в държавите членки, органичните ферми са по-големи от конвенционалните и се управляват от по-млади мениджъри. Повтаряйки растежа на производството, продажбите на дребно на органични продукти са се удвоили в ЕС между 2015 г. и 2020 г. Това са част от основните заключения на доклада за пазара на биологичното земеделие, публикуван днес от Европейската комисия и цитиран от медиите.
Четирите страни с най-големи площи за биологично земеделие в ЕС са Франция, Испания, Италия и Германия, като заедно представляват 52 процента от общата площ през 2012 г. и 59 процента през 2020 г.
Най-големият дял от площите за биологично земеделие в ЕС е посветен на постоянни пасища (42 процента), следвани от зелен фураж (17 процента), зърнени култури (16 процента) и трайни култури като плодове, маслини и лозя (11 процента). Въпреки значителния растеж органичното животновъдство все още представлява малък дял от общото животновъдство в ЕС, между 1 и 7 процента в зависимост от сектора.
Сведенията от мрежата за данни за земеделската счетоводна дейност на ЕС (FADN) показват, че фермите за биологично производство на растения харчат много по-малко за торове и за пестициди, отколкото конвенционалните ферми. Фермите за органични полски култури спестяват 75-100 процента от разходите за продукти за растителна защита на хектар и 45-90 процента от разходите за торове на хектар в сравнение с конвенционалните ферми. Органичните ферми имат средно по-ниски добиви (5-30 процента по-ниски за добивите на култури например) и в някои сектори имат по-голяма нужда от работна ръка, за да произведат същата стойност на продукцията като конвенционалните ферми. Те все още генерират подобен или по-висок доход на работник благодарение на по-високите цени, както и по-високите нива на подкрепа от ЕС, произтичаща главно от Общата селскостопанска политика (ОСП).
През 2020 г. 61,6 процента от земята в ЕС, заета за биологично земеделие, е получила специфични плащания за подпомагане на биологичното производство от ОСП, със средно 144 евро/ха подкрепа от ОСП и 79 евро/ха национално съфинансиране.