Ден Трети: Световните шампиони претърпяха уникално крушение на старта - 0:3

10.06.2008 | 01:00
по статията работи: econ.bg
Холандия размаза Италия в един луд, красив и противоречив мач с положения за поне още три гола
Ден Трети: Световните шампиони претърпяха уникално крушение на старта - 0:3
 


Футболът е странна игра, дами и господа. Футболът е луда игра, красива игра, емоционална игра, несправедлива игра, невероятна игра. За пореден път това беше доказано в дербито изобщо на първия кръг от груповата фаза на Евро 2008 между Холандия и Италия.

Холандия – Италия – мач, в който видяхме всичко във футбола, а лично аз видях и ситуация, която досега не съм виждал. А гледам футбол вече 18 години – не твърде много, но съвсем и не малко. Но да започнем отначало, както казват разказвачите от приказките.

Късният мач от Група “В"(C) стана най-атрактивният до момента – по това, мисля, няма спор. Още от първата минута холандците и италианците се вкопчиха в яростна битка, като показваха всичко най-добро от този спорт. Холандия натискаше повече, докато Италия се стремеше да напипа най-верният подход за атака на вратата на противника и търсеше предимно комбинация между нападателите Лука Тони и Антонио Ди Натале, която да даде решаващо предимство за скуадра адзура.


Контузията на Канаваро се оказа фатална за защитата на италианците. Снимка: източник УЕФА

Постепенно Холандия започна да налага волята си и в крайна сметка в 26-тата минута откри резултата чрез Рууд Ван Нистелрой. Попадението, обаче, е нещо, което се вижда твърде рядко на футболния терен и определено заслужава внимание. Какво имам предвид – самата ситуация е стандартна, сигурен съм, че тези от вас, които следят футбол, не може да не са виждали такива положения стотици пъти. След статично положение за лалетата отдясно на италианската врата топката беше прехвърлена към левия ъгъл на наказателното поле на скуадра адзура.


Ван Нистелрой (вдясно) се радва на първия си гол за това първенство. Снимка:  официален сайт на Евро 2008

Там тя беше изстреляна от воле от Джовани Ван Бронкхорст и Ван Нистелрой я засече в мрежата. До тук нищо спорно или учудващо – да, но Нистелрой е на поне два метра и половина зад гърба на италианската отбрана. Тънкият момент е, че при първоначалното центриране Кристиан Панучи в борбата за високата топка излезе заедно с холандски играч извън терена и не е ясно дали в такъв случай Нистелрой не е в чиста позиция. Основното правило за засада гласи, че в момента на паса към нападателя между него и голлинията на противниковата врата трябва да има двама души от защитаващия се отбор, за да няма засада. В случая Панучи беше зад голлинията и по пътя на логиката Нистелрой е в засада – при това кристално ясна. Шведският съдия Петер Фройдфелдт зачете гола и по този начин развитието на срещата получи решаваща насока.

Италианците явно бяха шокирани от гола на Нистелрой и в този момент проблемите в центъра на защитата им при отсъствието на Фабио Канаваро, за които предупреждаваха специалистите, лъснаха с пълна сила. След само пет минути Италия получи право да изпълни корнер, като при центрирането Марко Матераци и Андреа Бардзали отидоха да скачат за високата топка. Коварното изпълнение на ъгловия удар за малко не доведе до директен гол, но Джовани Ван Бронкорст предотврати това, като изчисти топката от голлинията. В следващия момент "лалетата" се втурнаха в контраатака и разредената италианска отбрана не можа да ги спре. Бронкхорст с дълъг пас намери в наказателното поле Дирк Кайт, той веднага свали топката с глава на връхлитащия Уесли Снайдер и играчът на “Реал Мадрид" прати топката в италианската врата, изпреварвайки Буфон.



Холандия бързо затвърди головото си превъзходство в срещата. Снимка: ВВС

До края на полувремето Италия не излезе от шока, като холандците пропуснаха да вкарат трети гол. Нистелрой беше изведен с перфектен пас пред Матераци, който изобщо не приличаше на италиански защитник, а на бранител от българската “А" група, но топстрелецът на лалета пропусна, като прати топката в краката на Джанлуиджи Буфон.

През второто полувреме Италия постепенно пое инициативата и опита да се върне в мача. Скуадра адзура започна да създава шансове, но по чудо топката не влизаше в холандската врата. На смяна влезе звездата на “Ювентус” Алесандро Дел Пиеро, който раздвижи италианската атака. Именно той отправи два много опасни фалцови удара към холандската атака, но Ван Дер Саар спаси първия, а втория мина над гредата. Освен това на два пъти Дзамброта и Гросо успяха да се отскубнат по левия фланг и влязоха остро в наказателното поле, но не успяха да завършат резултатно атаката. Особено положението на Гросо беше фрапиращо, тъй като той стреля от 3-4 метра по диагонал, а след като холандският вратар отби топката, Дел Пиеро за малко не направи добавка. Непростим пропуск направи и Лука Тони, който беше изведен сам срещу Ван Дер Саар от Антонио Касано, но не можа да го преодолее.

В крайна сметка Холандия буквално закла Италия в 79-тата минута. Италианците спечелиха пряк свободен удар, който Пирло изпълни перфектно, но още по-страхотно Ван Дер Саар спаси с една ръка. Отбитата топка беше поета от лалетата и те направиха поредната си светкавична контраатака, при която отново разпиляха италианската отбрана и Дирк Кайт се отзова сам срещу Буфон. Италианският вратар спаси удара на нападателя на “Ливърпул”, но той отново овладя топката, центрира и Ван Бронкхорст я насочи в мрежата на италианците. Там Дзамброта не успя да я спре и влезе с нея във вратата – 3:0 за Холандия и нечувано унижение за световните шампиони. До края Италия имаше два добри шанса за почетен гол, но отново не се възползва, като Амброзини пропусна на два пъти от малкото наказателно поле. Холандците също можеха да вкарат четвърти гол, като резервата Ибрахим Афелай дори удари греда.


Марко Матераци не можа да опази нападателя на "лалетата" Рууд Ван Нистелрой. Снимка: AFP

Така Холандия излезе начело в “Групата на смъртта”, а Италия се закотви на последното място. "Лалетата" развалиха прокобата от 30 години без победа над Италия, а скуадра адзура ще трябва да си извади много бързо изводите за грешките си – като се почне от трагичната отбрана и се стигне до решението на Донадони да пусне цялата халфова линия на “Милан” като титуляри, вместо да заложи на Даниеле Де Роси на мястото на Амброзини например.

 

Съдията: Шведът Петер Фройдфелдт е съдията, който ще бъде най-обсъждан от медиите. Той призна много спорния първи гол на холандците, а показателно е, че положението беше повторено на огромните екрани на стадиона. Въпросът е дали при гола на Нистелрой има засада съгласно правилника, а това могат да кажат само компетентните лица от УЕФА. Но те рядко обсъждат публично решенията на съдиите, колкото и да са невероятни. Моето мнение е, че засада има и съм изложил логиката си в самата статия – ако сред уважаемите читатели има специалисти в материята, нека дадат мнението си в коментарите на статията – ще се радваме да ги прочетем.

 

 

Състави на двата отбора:

Холандия: Едвин Ван Дер Саар (вратар): Андре Ойер, Халид Буларуз (Джони Хейтинга ‘77), Йорис Матийсен, Джовани Ван Бронкорст (защитници); Найджъл де Йонг, Орландо Енгелар, Уесли Снайдер, Рафаел Ван дер Ваарт(полузащитници); Дирк Кайт (Ибрахим Афелай ‘81), Рууд Ван Нистелрой (Робин Ван Перси ‘70) (нападатели); схема: 4-2-3-1

Италия: Джанлуиджи Буфон (вратар): Кристиан Панучи, Андреа Бардзали, Марко Матераци (Фабио Гросо ‘55), Джанлука Дзамброта (защитници); Дженаро Гатузо, Масимо Амброзини, Андреа Пирло, Мауро Каморанези (Антонио Касано ‘75) (полузащитници); Антонио Ди Натале (Алесандро Дел Пиеро ‘64), Лука Тони (нападатели); схема: 4-3-2-1

 
Голмайстори: 1:0, 26-та минута – Рууд Ван Нистелрой; 2:0, 31-ва минута – Уесли Снайдер; 3:0, 79-та минута – Джовани Ван Бронкхорст;

Жълти картони:
Найджъл де Йонг (Холандия); Лука Тони, Джанлука Дзамброта, Дженаро Гатузо (Италия)

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...