Ден на българската просвета и култура

24.05.2005 | 10:20
по статията работи: econ.bg
24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, е официален празник в България, посветен на делото на братята Кирил и Методий. В цялата страна се организират тържества

24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, е официален празник в България, посветен на делото на братята Кирил и Методий. В цялата страна се организират тържества, на които звучи химна на българската просвета и култура "Върви, народе възродени".

Почитта към Кирило-Методиевото дело отдаваме на 11 май - църковно-християнски израз на възхвала към равноапостолите и на 24 май на светския празник на Кирил и Методий. Отначало Църквата празнувала паметта им в деня на тяхната смърт - Св. Кирил на 14 февруари, Св. Методий - на 6 април. През 1863 г. Светият Всерусийски Синод по повод празнуването хилядагодишнината на Моравската мисия на Св. Св. Кирил и Методий взел решение: "За спомен на хилядолетието, откакто първоначално бе осветен нашият бащин език чрез Евангелието и Христовата вяра, да се установи ежегодно, започвайки от тази 1863 г. 11 май, като църковен празник на преподобните Кирил и Методий!" След това празникът се чества във всички православни славянски страни. Светският празник за Кирил и Методий, който се развива като специфично българско явление, бележи началото си през Възраждането, свързва се с училищните тържества, организирани на 11 май. През 1851 г. за пръв път у нас, в Пловдив, се празнува Денят на Кирил и Методий - отначало като училищен, а по-късно като народен празник на българската просвета и култура. За официален празник е обявен с решение на Народното събрание през 1990 г.

Християнските мисионери, братята св. Константин-Кирил Философ и св. Методий дават нов тласък на древнобългарската цивилизация. Те създават българо-славянската азбука и старобългарския литературен език. В Рим папа Адриан II благославя мисията и освещава книгите им. Кирил и Методий са почитани като патрони на българската и общославянската култура и просвета. През 1980 г. те са обявени за Съпокровители на Европа от Римокатолическата църква. Св. Кирил е погребан в църквата "Сан Клементе" в Рим, а гробът му е свещено място за българите и другите християнски народи.

Българският народ е първият, който използва кирилицата, създадена през 9 век, от солунските братя Кирил и Методий. Пет държави – България, Македония, Украйна, Русия и Сърбия пишат на кирилица, но с нея си служат и 68 народности от Адриатика до Тихия океан. Според световната статистика, над 168 милиона души, използват тази азбука. Кирилицата съществува повече от 11 века, но за първи път след като България стане пълноправен член на ЕС, тя ще навлезе като нова писменост в евросъюза. От 25 април, когато България подписа присъединителния договор за членство в ЕС, клавиатурите на компютрите на различните европейски институции се приспособяват към нея.

-----------

В София за първи път тази година Министерството на културата организира празник за децата от цялата страна по повод 24 май. В 9.00 часа пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата започна музикално-поетичната програма с участие на деца от столични училища. В 10.00 часа тръгна празничното шествие, което завършва пред Народната библиотека "Свети Кирил и Методий".

От 11.15 часа, на сцената пред Народния театър "Иван Вазов" ще започне празничната програма с участието на деца от училищата по изкуствата към Министерството на културата и туризма – Националната гимназия за древни езици и култури "Константин-Кирил Философ", Националното музикално училище "Л.Пипков", Националното училище за танцово изкуство в София. Студентите по куклено актьорско майсторство и по пантомима от НАТФИЗ ще имат специално участие. За настроението на най-малките ще се погрижи детска вокална формация "Мечо Пух" и специални аниматори. Ще има много награди и изненади.

Министърът на културата и туризма Нина Чилова връчи плакети и грамоти за принос в развитието на българската култура на изявени преподаватели от училищата по изкуства към министерството. Почетни грамоти получиха и над 200 ученика от училищата по изкуства.

На празника пред Народния театър "Иван Вазов" официално бяха обявени и победителите в конкурса на Министерството на културата и туризма "Младите таланти на България в обединена Европа", в който участваха над 520 деца и младежи от цялата страна.

Забавленията на децата ще продължат в София ленд. Министерството на културата и туризма е осигурило безплатни карти за всички атракциони за децата участници и лауреати в конкурса "Младите таланти на България в обединена Европа", учениците от училищата по изкуства с творчески постижения, гостите.

Честването на празника на българската просвета и култура и славянската писменост в Пловдив започна от рано тази сутрин. В 9 ч. в ГХП "Кирил и Методий" бяха наградени 31 просветни дейци и институции с принос към българската култура и образование. Кметът на Пловдив Иван Чомаков им връчи почетен знак на града. По-късно венци и цветя бяха положени пред паметника на Светите братя пред гимназията.

Празничното шествие тръгна от паметника и премина през главната улица на Пловдив. Близо 20 000 ученици от 72 пловдивски общински и частни училища се включиха в парада. Сред дефилиращите беше и кметът на града д-р Иван Чомаков. В шествието участваха и музиканти от пловдивските училища. Пред общината, където бе и сборната точка на трите лъча на шествието, всяко училище бе представено от избрани ученици.

След преминаването на всички училища празника продължи с концерт на сцената пред общината, съобщи Plovdiv24.com.

Министър-председателят Симеон Сакскобургготски отбеляза празника в Русе. Посещението на министър-председателя в Русе започна със среща с ректорското ръководство, студенти и преподаватели от РУ "Ангел Кънчев", съобщи пресцентърът на Министерски съвет. Премиерът приветства студентите по случай Деня на славянската писменост и култура. През последните месеци проведох много срещи с ученици, студенти и преподаватели от учебни заведения в различни райони на страната, каза в словото си министър председателят и допълни, че това, което най-много го е впечатлило е, че вижда мотивирани и амбициозни младежи, което е гаранция за бъдещето на нашата страна. Той призова младите хора да пътуват, да вземат дипломи от чуждестранни университети и да премерват сили в условията на европейската конкуренция, но да се върнат в родината.

Премиерът бе удостоен със званието "Носител на почетния знак на Русенския университет". По предложение на ректора на висшето учебно заведение доц. Марко Тодоров Академичният съвет награди министър-председателя за съпричастността му при решаването на редица въпроси, касаещи университета. През 2004 г. целево за нуждите на РУ "Ангел Кънчев" правителството предостави близо 1 млн. лв. за възобновяване на строителството на Технологичния корпус. Още 280 хил. лв. бяха осигурени за преместване на колежа в Силистра в сградата на филиала. Със силната подкрепа на кабинета в кратки срокове беше подписана спогодба между България и Румъния за сътрудничество и взаимна помощ при осъществяване на дейността на Българо-румънския интеруниверситетски Европа център (БРИЕ). Това е българо-румънски проект за обучение в университетите в Русе и в Гюргево на студенти от България, Румъния и други страни от Югоизточна Европа. В момента във ВУЗ-а се обучават 7 500 студенти в 30 специалности.

Премиерът и съпругата му Маргарита Сакскобургготска бяха посрещнати пред русенския университет от ректора на учебното заведение доц. Марко Тодоров и от Русенския митрополит Неофит.

Представители на 54 училища се включиха днес на манифестацията по случай 24 май във Варна.

С музикален хоровод на СОУ "Елин Пелин" започна шествието на площад "Св. Св. Кирил и Методий". Слово посветено на празника изнесе кметът на Варна Кирил Йорданов. "Делото на двамата братя Кирил и Методий промени облика на цяла Европа и те получиха почитта, която им се полага. Поклон пред светлината, която ни дариха братята Кирил и Методий, поклон пред словото". Празникът продължи в градската художествена галерия "Борис Георгиев" с концерт на ученици от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – лауреати на национални и международни конкурси. На концерта се представиха изпълнения на творби на български и славянски композитори. На сцена "Раковина" в Морската градина се проведе и концерт на общинския духов оркестър и мажоретен състав.

От 19.00 часа в зала 1 на Фестивален и конгресен център ще се състои церемония по връчването на годишните награди на ФКЦ и клуб "Отворено общество" за принос в духовното развитие на Варна.  

Президентът Георги Първанов и българската делегация, която е на посещение в Рим, се поклониха на гроба на Св. Кирил в базиликата "Сан Клементе". В двора на базиликата Първанов се срещна с представители на българската православна общност. Той ще поднесе цветя на българската плоча в базиликата "Санта Мария Маджоре", където Св. Кирил е представил и получил признание на славянските книги.

Довечера президентът ще даде в Националния исторически музей традиционния държавен прием по повод 24 май. /Източник: БГНЕС

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.06   678 г. – Свети Агатон (по произход грък) е избран за римски папа на 100-годишна възраст. 1328 г. – Херцогиня на Бавария Елизабета Сицилианска се омъжва за...