Депутати питат Борисов за изкупуването на български земи от лица извън ЕС

20.09.2016 | 15:55
по статията работи: econ.bg
От ДСБ вече предложиха промени в закона за връщане на прага за инвестиции, осигуряващи право на пребиваване, до 600 хиляди лв.
Депутати питат Борисов за изкупуването на български земи от лица извън ЕС
Снимка: под лиценза на creative commons

Народните представители Петър Славов (РБ) и Методи Андреев (ГЕРБ) внасят днес парламентарен въпрос към премиера Бойко Борисов във връзка с изказването на руския депутат от управляващото мнозинство Пьотр Толстой, че просто ще купят цяла България, след като вече купиха половината от крайбрежието.

Двамата депутати задават общо 7 въпроса към министър-председателя. В първия питат дали са обсъждани ли са в Съвета по сигурност към Министерски съвет данни за броя на закупените по българското Черноморие имоти, от граждани на държави, които не са членове на Европейския съюз.

Депутатите се интересуват дали е правено разследване кое е лицето, предложило на Министерски съвет промяната в Закона за чужденците според която прагът на инвестицията, необходима за получаване на разрешение за продължително пребиваване в Република България се намалява от 600 хил. лв на 100 хил. лв. и има ли данни за засечени връзки на това лице с дипломат на държава, която не е член на ЕС?

Тази промяната на закона вече е приета на първо четене от парламента, което според Андреев и Славов е притеснително "особено когато това се случва на фона на засиленото изкупуване на имоти по Черноморието от чуждестранни граждани, основно без гражданство в страна-членка на Европейския съюз". Тази инвестиция е една от предпоставките чужденец от държава извън Европейския съюз да започне процедура по получаване на българско гражданство. Тоест да започне ефективно да участва в обществено-политическия живот на страната, включително да избира или да се кандидатира за кмет, народен представител, да свиква и участва в референдуми и прочие.

"На фона на всичко това изказването на вече избрания за депутат в Държавната Дума Пьотр Толстой, като висш представител на управляващата в Руската федерация "Единна Русия", не може и не бива да бъде подминато с безразличие и мълчание", пишат в заключение Славов и Андреев.

От ДСБ вече предложиха промени в закона за връщане на прага за инвестиции, осигуряващи право на пребиваване, до 600 хиляди лв.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.02   395 г. – Открит е първият в историята на християнството женски манастир във Витлеем. 1364 г. – Кралица Маргарет Дръмонд и Дейвид II сключват брак. 1530 г....