Няма манипулации на изборите, проблемите бяха технически заради това, че вотът беше "2 в 1". Това заяви председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова от ГЕРБ. Тя отговори на критиките, отправени от опозицията, в началото на първото пленарно заседание на депутатите след двуседмична пауза заради вота. Избраниците не работиха, за да не се използва парламентарната трибуна за предизборна агитация, предаде Dariknews.bg.
БСП и ДПС акцентираха, че безобразията по време на вота са били най-големите за последните 20 години. Мая Манолова от БСП се закани в партията да използват всички политически и правни средства, за да се противопоставят на безобразията, включително с искания за касиране на изборите.
От ДПС настояха анкетна комисия да проучи незаконните действия на МВР по организирането на изборния процес. Лютви Местан изтъкна, че иначе хората, че си търсят по съдебен ред правата и ще стигнат и до Страсбург. Той коментира още, че трябва да се търси отговорност от вътрешния министър Цветан Цветанов за организацията на вота, защото десетки хиляди души, отговарящи на всички изисквания за уседналост, незнайно как попаднали в забранителния списък за гласуване. По думите му
"Атака" настоя за ново преброяване в новата спортна зала с участието на представители на всички политически сили, неправителствени организации и наблюдатели.
Депутатите ще разглеждат на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Семейния кодекс, с който се узаконява сурогатното майчинство, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
Вносител на законопроекта е депутатът от парламентарната група на партия „Атака” Калина Крумова. В мотивите на законопроекта се посочва, че данните от последното преброяване в България са повече от тревожни, а демографската криза, в която страната ни се намира, се задълбочава с всяка изминала година, предад Агенция "Фокус".
Застаряването на населението, имиграцията на млади хора и повишаването на броя на семейства с репродуктивни проблеми предопределят драстично спадащия брой български граждани. За целта е необходимо да бъдат намерени и умело използвани всички възможни инструменти за насърчаване на раждаемостта и в помощ на двойките, желаещи да станат родители.
Такава необходима стъпка е узаконяването у нас на сурогатното майчинство, което в български вариант е по-приемливо да се нарича „заместващо”. Международният термин е познат още от 1985 г., когато Брюкселската декларация на световната медицинска асоциация поставя началото на правната регламентация на заместващото майчинство. Същата година се приема и първият в света закон, уреждащ въпроси за сурогатното майчинство, а именно - Законът за споразуменията за сурогацията в Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия, се посочва в мотивите.
26 години по-късно, след дългогодишен опит на редица държави, доказана успеваемост и приложимост на заместващото майчинство, тази практика намери широко място в обществото и у нас. За първи път стотици семейства публично признаха, че сурогатството е факт, само че „на черно”, че практиката съществува, но извън рамките на закона, или че нуждаещите се прибягват до процедури в страни като Украйна, където сурогатството е легално и разрешено дори за чужденци, се посочва в мотивите на законопроекта.