Депутатите няма да взимат пари, ако не ходят на заседания

12.06.2013 | 17:30
по статията работи: Ралица Стоянова
Блиц контролът на парламента върху работата на премиера и министрите започва от септември
Депутатите няма да взимат пари, ако не ходят на заседания
Снимка: Inews.bg

Парламентът ще изслушва доклад на министър-председателя в началото на всеки шестмесечен период на председателство на ЕС за свършеното при предходното председателство и за задачите пред страната ни по време на текущото. Това реши 42-то Народно събрание, което гласува текстове от правилника за работата  си.

Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание ще влезе в сила след обнародването му в Държавен вестник.

Блиц контролът на парламента върху работата на премиера и министрите в пленарната зала и в комисиите ще се прилага от 1 септември тази година. Не по-късно от тази дата трябва да влезе в  сила и онлайн излъчването на заседанията на постоянните комисии с изключение на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.

При неоправдано отсъствие от пленарно заседание на народния представител ще се удържа сума, равна на дневното му възнаграждение. Всеки месец на интернет страницата на Народното събрание ще се публикува информация за неоправданите отсъствия на  народните представители от заседания на постоянните комисии, подкомисиите, работните групи и от пленарни заседания. Информацията ще се публикува не по-късно от седем дни след  приключване на месеца, за който се отнася, предаде БТА.

Народните представители ще запазват заеманата от тях длъжност в държавните или общинските учреждения или предприятия,  търговските дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие или бюджетните организации, като ползват  неплатен отпуск до края на пълномощията си. Те ще могат да  получават хонорари по граждански договор, но не и друго  възнаграждение по трудов договор. Същото важи и за изпълнителите по договори за управление на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие в капитала, но за не  повече от края на срока на договора.

Народните представители нямат право да участва в управителни или надзорни органи на търговски дружества и кооперации, но няма пречка те да са в орган на управление на юридическо лице с  нестопанска цел - училищни и църковни настоятелства, спортни клубове. При внасяне на законопроекти и изказване в пленарно заседание или в комисия депутат, с частен интерес по обсъждания проблем по смисъла на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, е длъжен да го декларира.

Според приетия правилник депутатите нямат право на неплатен отпуск от парламента. Народните представители не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване, освен за извършено престъпление от общ характер, и то с разрешение на  парламента, а когато той не заседава - с разрешение на неговия председател. Вече няма да бъде необходима депутатът лично да  представи писменото си съгласие за отказ от имунитет на председателя на НС. Даденото писмено съгласие не може да бъде оттегляно. Когато наказателното преследване завърши с присъда  "лишаване от свобода за умишлено престъпление", или когато  изпълнението на това наказание не е отложено, НС взема решение  за предсрочно прекратяване пълномощията на депутата.

НС или избраните от него комисии могат да извършват изслушвания, проучвания и анкети, според правилата. При такава процедура вносителят обяснява и мотивира въпросите в рамките на 10 минути. Следва информация от изслушваните лица. Всяка от парламентарните групи има право на 2 въпроса, а независимите народни представители - общо на един въпрос като всяко питане е не повече от 2 минути. След съответния отговор парламентарните групи могат да изразят отношение в рамките на по 10 минути.

Всички държавни органи и длъжностни лица от държавната и общинската администрация и граждани са задължени да предоставят необходимите сведения и документи във връзка с въпросите, предмет на анкети, проучвания и изслушвания, дори когато те са държавна или служебна тайна, гласува парламентът.

Народните представители не могат да бъдат викани на военновременна служба като запасни. Председателят на парламента може да отстрани за повече от едно заседание, но не повече от три заседания, народен представител, който упражнява насилие в пленарна зала или сградата на Народното събрание.

Още три нови комисии ще има този парламент - по енергетика, по  инвестиционно проектиране и за взаимодействие с граждански  организации и движения. Към Комисията по енергетика се създава постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността на  Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Решено беше още заседанията на комисиите по външна политика, по отбрана, по  вътрешна сигурност и обществен ред и за контрол над службите за  сигурност, използването и прилагането на СРС и достъпа до  данните по Закона за електронните съобщения, както и на техните  подкомисии да са закрити. С решение на тези комисии, отделни  заседания могат да бъдат открити. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...