Депутатите от правна комисия гласуваха докладът за КТБ да стане публичен

01.03.2016 | 13:30
по статията работи: econ.bg
От Фонда за гарантиране на влоговете са против
Депутатите от правна комисия гласуваха докладът за КТБ да стане публичен
Снимка: КТБ

Докладът на консултантите от AlixPartners Services UK LLP за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) да стане публичен. Това гласуваха депутатите от парламентарната правна комисия като приеха на първо четене Закона за банковата несъстоятелност.

Фондът за гарантиране на влоговете обаче се обяви против публичното оповестяване на доклада за банката.

Предложението е на депутати от ДПС, сред които Делян Пеевски, Петър Чобанов и Йордан Цонев. Законопроектът обаче не беше защитен от нито един от вносителите пред депутатите от правната комисия.

Пред депутатите Борислав Стратев от фонда предупреди, че е възможно компанията да поиска сериозни санкции заради оповестяване на разследването й.

Вторият законопроект, който бе приет на първо четене на заседанието, е внесен от Менда Стоянова и група народни представители. Той също предвижда промени в Закона за банковата несъстоятелност, свързани с възнагражденията на синдиците, публикуването на докладите.

Сега действащият закон предвижда при назначаване на синдик УС на фонда за гарантиране на влоговете определя първоначалното му възнаграждение за срок от 6 месеца от назначаването му. Сумата е фиксирана и не може да бъде по-малка от 10 и по-голяма от 30 минимални работни заплати.

След изтичането на този срок възнаграждението на синдика се определя като процент от общата сума на осребреното имущество през съответния месец.

Продажбата на имущество не може да започне преди фондът да е одобрил програмата за това. По тази причина депутатите предлагат, синдикът да получава фиксирана сума докато фондът не посочи начална дата за осребряването.

С промените се въвежда и срок от две години на досегашното изискване синдикът да не е бил член на изпълнителен или контролен орган или съдружник в дружество, което е обявено в несъстоятелност и в него са останали неудовлетворени кредитори.

Също така синдикът ще трябва да изпраща на фонда всеки месец отчет за дейността си, а не както е в момента – всяка седмица.

Достъп до пълната информация и доклада с оценки на отделните активи ще имат само синдикът и фондът. Кредиторите ще получават отчети с обобщени данни. Целта на промяната е да се защити публичният интерес и да се постигне максимална цена при продажбата на активите, посочват вносителите.

Фондът може предварително да разреши на синдика да извърши всяка сделка или действие, чийто имуществен интерес надхвърля 10 000 лв., информира „24 часа“. В момента тази сума е 3 000 лв.

Синдикът вече е задължен да представя в Народното събрание доклад с обобщена информация и оценка по активи, а не само документи от инвентаризация и оценка.

С промените се цели да се усъвършенства правната уредба на производството по банкова несъстоятелност. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...