Парламентът отхвърли идеята на “Има такъв народ” да възложат на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ “Белене”, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението на тези парогенератори за нуждите на АЕЦ “Козлодуй”.
Това стана с 60 гласа “Въздържал се” (52 от ГЕРБ-СДС и 8 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”) и с 31 гласа “Против” (15 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”, 16 от ДПС).
“За” гласуваха 69 депутати – 35 от “Възраждане”, 14 от ИТН, по един от ГЕРБ-СДС и от ПП-ДБ, 7 от БСП, 11 от народните представители, нечленуващи в никоя парламентарна група.
Павела Митова обясни в мотивите към предложението си, че през последните години 6-ти блок на АЕЦ “Козлодуй” спира по няколко пъти за непланови ремонти, като основната причина за това са протечки в тръбичките на един от парогенераторите.
Тя добави, че принципно подобно съоръжение има експлоатационен живот от 30 години, а настоящият в “Козлодуй” се експлоатира вече 35 години. В същото време оборудването на АЕЦ “Белене” е с идентични парогенератори като тези на “Козлодуй”. Митова призна, че министърът на енергетиката Владимир Малинов е споменал, че има две разлишни становища за това може ли оборудването от АЕЦ “Белене” да се използва в АЕЦ “Козлодуй”, заради което обясни и защо е необходим съответният анализ.
В мотивите си вносителите на предложението бяха записали, че изработването на един нов парогенератор отнема 4-5 години и това на този етап може да бъде направено само от руски компании, което предвид международната обстановка не може да бъде осъществено.
По повод предложението на ИТН до парламентарната енергийна комисия е било изпратено становище от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ). В него се казва, че в то е не само нерационално, но дори неизпълнимо и ще доведе до значителни икономически щети за енергетиката и икономиката на страната.
Д-р Иван Хиновски, председател на БЕМФ, посочва, че спирането на действията по продажбата на оборудването на Украйна, както и разкомплектоването му означават практически обричането му на скрапиране след време. Аргументите за този извод са множество сложни инженерно-технически фактори, свързани с безопасността и гаранциите за ядрена безопасност, които не могат да бъдат оценени в пълнота от неспециалисти.
Най-важното е, че понастоящем липсват каквито и да са гаранции от производителя и главния конструктор на това оборудване за конструктивната и термо-хидравличната му съвместимост с другите елементи на ядрения остров на 6-ти блок. От друга страна забавянето на процедурата по продажбата ще се отрази негативно на темповете на изграждане на новите 7 и 8-ми блок в АЕЦ“Козлодуй“, уточнява Хиновски.
Като краен резултат това означава пълна загуба на платената сума, защото за всички специалисти в областта на ядрената енергетика означава, че това оборудване не може да се използва за изграждане на ново ядрено съоръжение по действащите в момента правила, норми и стандарти на ЕС и ЕВРАТОМ, продължава председателят на Българския енергиен и минен форум. Накрая той подчертава, че ако подобно решение бъде прието, на тези, които са го подкрепили, от БЕМФ ще настояват да се търси политическа и дори материална отговорност по съдебен път.