Депутатите подкрепиха три отделни законопроекта, които предлагат едно и също - с 1 година да се отложи пълната либерализация на пазара на ток. Аргументите на вносителите - БСП, "Има такъв народ" и съвместен проект на ГЕРБ и ДПС, е, че нормативно държавата няма готовност за това.
Сред аргументите се изтъква и това, че резултатът ще бъде поскъпване на тока за бита и липса на защита на енергийно бедните.
По сега действащия Закон за енергетиката се предвижда от 1 юли НЕК да престане да бъде обществен доставчик, а трите електроразпределителни дружества да купуват ток на борсата, който да продават на битовите абонати.
От 2026 г. пък се залага битовите потребители реално да излязат на свободния пазар на ток.
Както подчерта от трибуната депутатът от БСП Драгомир Стойнев, който пръв предложи такъв законопроект, моделът, предложен от ПП-ДБ не предлага ясен механизъм и формула. Не е ясно как в този преходен период ще бъдат компенсирани дружествата за разликата между пазарните цени, по които ще купуват ток от борсата, а ще го предоставят на битовите потребители на регулирани такива. „Самите дружества казват, че никой не е говорил с тях“, заяви той като постави въпрос дали ще има пари за компенсирането на разликата между тях и, че това ще се решава от държавния бюджет. „Тоест, всичко се прехвърля към енергоснабдителните дружества, а те да си търсят пари и тази „устойчивост“ трябва да ни доведе до 2026 г.?“, заяви Стойнев. Депутатът беше категоричен също така, че това се случва на фона на „скалъпена“ дефиниция за енергийно бедни и уязвими потребители.
„Нищо не е готово. Хаосът е пълен. Нищо не е договорено и публично известно“, категоричен беше Драгомир Стойнев. „Аз искам да отида на Луната. Да го гласуваме. Как ще стане ?“, направи аналог депутатът. „При положение, че се намираме в политическа криза, не може да приемем нещо на сляпо. Не може с лека ръка за закриваме мощности и да разчитаме на търговците. Това е погрешна либерална политика. Това не е държавна политика“, заяви депутатът от БСП.
Народният представител от ПП-ДБ Радослав Рибарски отново отстоя точно противоположната теза. По думите му, това отлагане не засяга битовите потребители, а само прави отстояние само от 6 месеца между либерализацията на едро и тази на битовите потребители. „Вие правите рязко преминаване на битовите потребители към либерализиран модел“, заяви Рибарски. По-късно в рамките на дебата Рибарски заяви също така, че „Европейската комисия ще стане свидетел на поредната лоша практика“. По думите му това, което се предлага със законопроектите не е спасяване на битовите потребители, а „само енергийните снабдители“. Според него във внесено от МС решение се е предвиждала възможност дружествата да не изпадат в ликвиден риск, но всичко е било променено от други законопроекти, които са въвели покупка на борсата на ден напред. „Откакто съм в енергийната комисия, Стойнев говори все за отлагане“, заяви той.
Гроздан Караджов от ИТН от своя страна коментира, че ако не се приложи отлагането на либерализацията на пазара на едро на електроенергия и не падне нощната тарифа ще бъдат засегнати 2 милиона потребители.
Либерализацията по своята същност предвижда структурна промяна на пазара, коментира от своя страна Йордан Тодоров от Възраждане. Той заяви, че на този етап парламентарната група ще подкрепи предлаганото отлагане. Между първо и второ четене ще бъдат направени четири предложения, сред които въвеждане на уреди за интелигентно измерване за битовите потребители, както и тригодишен период, през който цените за битовите потребители да стигнат пазарните.
В крайна сметка, депутатите приеха с мнозинство предложението за отлагане на либерализацията на едро на пазара на електроенергия. Засега на първо четене. Все още предстои окончателното решение, както и публикуване на измененията в Държавен вестник.