Депутатите от бюджетната комисия в парламента приеха със задна дата важни текстове за данъчното облагане на бизнеса, свързани с личното ползване на служебни активи.
След като по-рано през годината имаше промени в закона за ДДС, които станаха популярни като данък “уикенд“, сега депутатите промениха и други текстове, свързани с административните разходи на бизнеса и по-специално за облагането и декларирането на личното и служебно ползване на автомобили, обясни председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
В момента, когато превозните средства се използват за управленски цели и не се водят пътни листове за тях, те се облагат с данък 10%. Сега ние казваме, че отново даваме възможност, който не желае, който иска да си води пътни листове и да си отчита по пътния лист личното потребление и служебното потребление, ще си прави тука съотношение, но който, да не го утежнявавме да води пътни листове, тоест да запазим сегашния режим на това облекчение, има възможност вместо да прави съотношение по пътни листове да облага данъчната основа 50 на 50, което на практика означава, че той ще внася само 5% от данъка си за лично потреблени.
Ако мога да направя една аналогия, в момента внася 10, независимо дали го ползва за служебно или за лично потребление, а сега ще го ползва и за служебно и за лично, включително служебното му може да бъде управленска дейност и ние му признаваме половината данък.
Петър Чобанов от ДПС предупреди, че текстовете ще паднат в Конситтуциония съд, защото влизат в сила от първи януари тази година, тоест със задна дата. Според мен не е противоконституционен, защото закона за корпоративното подоходно облагане и облагане с данък върху печалбата е годишен, каза Менда Стоянова.Подробности чуйте от звуковия файл.