Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за гражданското въздухоплаване, предаде Агенция "Фокус".
Според поправките летищният оператор ще извършва: проверка за сигурност на пътниците, започващи пътуване от летището, трансферните пътници и транзитните пътници, техните ръчни и регистрирани багажи; проверка за сигурност на персонал, екипажи и моторни превозни средства за достъп до зоните за сигурност с ограничен достъп и критичните части; проверка за сигурност на товари и поща; проверка за сигурност на поща и материали на авиационните оператори; проверка за сигурност на доставки на стоки, предназначени за полета и летището; видеонаблюдение на зоните за сигурност с ограничен достъп, критичните части и други зони; контрол на достъпа и издава временни пропуски на лица и моторни превозни средства.
Доставчикът на аеронавигационно обслужване ще разработва, прилага и актуализира програма за сигурност за недопускане на актове на незаконна намеса в обслужваното въздушно пространство. Програмата се изготвя в съответствие с изискванията на Националната програма за сигурност в гражданското въздухоплаване, на летищните програми за постигане на авиационна сигурност и се утвърждава от главния директор на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".
Достъпът на физически лица до зоните за сигурност на гражданските летища ще се осигурява след извършване на успешна цялостна проверка от Държавна агенция "Национална сигурност" по критерии, посочени в Националната програма за сигурност в гражданското въздухоплаване. Достъпът в граничната зона се съгласува и с органите на Главна дирекция "Гранична полиция".
При изпълнение на полетните си програми авиационните оператори вече имат право да извършват проверка и тестване на членовете на екипажа за употреба на психоактивни вещества.
Народните представители записаха в закона също, че Съветът за сигурност в гражданското въздухоплаване се състои от представители на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Агенция "Митници" и на Държавна агенция "Национална сигурност". Той ще се ръководи от заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, заместник-министър на отбраната, главния секретар на Министерството на вътрешните работи и от председателя на Държавна агенция "Национална сигурност", които са съпредседатели на съвета.
Съветът за сигурност в гражданското въздухоплаване е консултативен орган към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, министъра на вътрешните работи, министъра на отбраната, председателя на Държавната агенция "Национална сигурност" и министъра на финансите за стратегическо планиране и осъществяване на консултации, съгласуване, сътрудничество и координация между ведомствата, юридическите и физическите лица, които имат задължения за постигане на сигурността в гражданското въздухоплаване. Съветът може да привлича в своята работа и представители на други ведомства, както и експерти в областта на гражданското въздухоплаване.