Финансовият министър Владислав Горанов е автор на предложенията за промени. Законодателни промени, с които да се ограничат съществено плащанията в брой, ще обсъди днес Народното събрание на първо четене.
Предложението на правителството е част от голям законопроект за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Предишни по-умерени инициативи бяха отхвърляни от депутатите. През 2015 г. при втория кабинет "Борисов" финансовият министър Владислав Горанов предлагаше ограничение за плащане в брой до 5 хил. лв., вместо тогавашните 15 хил. лв., но Народното събрание гласува 10 хил. лв., колкото е и сега.
В новия законопроект Горанов предлага схема, по която от 1 август ограничението да е 5 хил. лв., от началото на 2018 г. - 3 хил. лв., а година по-късно - 1000 лв. Ограниченията ще важат и за плащания в чуждестранна валута. Когато плащането е по договор, то задължително ще трябва да е по банков път, гласи правителственият законопроект.
Сред другите съществени изменения на кодекса са ограниченията при прехвърлянето на компании с неплатени данъци и осигуровки. Целта на държавата е да се преустановят сделките за прехвърляне на задлъжнели фирми на социално слаби. Мажоритарните собственици на такива дружества ще са отговорни с имуществото си, ако продадат своите акции или дялове при започната проверка или ревизия от страна на данъчните до шест месеца от приключването й.
Част от промените в кодекса задават условията за предстоящото начало на автоматичния обмен на данъчна информация между Националната агенция за приходи (НАП) и данъчните власти на останалите страни от ЕС. Целта е по-ефективно сътрудничество между данъчните администрации и предотвратяване на укриването на данъци.