Десетте най-големи банки концентрират над 70% от системата

03.02.2005 | 08:53
по статията работи: econ.bg
Най-големите банки ще са и гръбнакът на процеса по консолидация

 

Десетте най-големи банки, които влизат в т.нар. първа група, запазват доминиращи пазарни позиции и демонстрират ръст на всички свои показатели. Това се отбелязва в доклада за състоянието на банковата система към 30 септември 2004 г., изготвен от БНБ. В първа група влизат институции като Булбанк ОББ, HVB Bank Biochim, Пощенска банка и др. Активите на десетте най-големи в края на септември представляват 72.38% от балансовото число на системата, което е нарастване с 1.89% пункта спрямо юни.

Първа група е концентрирала в себе си и близо 73% от отпуснатите кредити, 76% от депозитите на населението и близо 81% от реализираната печалба. В тях са и 73% от капитала на системата. "Очевидно е, че в системата продължават да доминират банките от първа група, като ключово значение за това играят от три до пет институции", заявяват от БНБ.

Според повечето анализатори и финансисти най-големите банки ще са и гръбнакът на процеса по консолидация в сектора. "Очаквам най-малко три-четири по-малки и средни банки да бъдат погълнати от по-големи играчи на нашия пазар до края на годината", заяви наскоро за "Дневник" главният изпълнителен директор на ОББ Стилиян Вътев. Според него "купуващите банки само по такъв начин ще могат много по-бързо да увеличат пазарното си присъствие и конкурентоспособността си в бъдеще, плащайки по-висока цена за добре избрания момент, а акционерите на купуваните банки ще получат по-добър доход на инвестицията си и ще спестят главоболията си за оцеляване в годините напред". Пример за такава консолидация бе закупуването на Хебросбанк от HVB Bank Biochim.

"Банките от първа група контролират в голяма степен сектора и състоянието им все още е решаващо за стабилността и цялостното състояние на банковата система", смятат в БНБ.

В същото време 19-те банки от втора група (в която са институции като Евробанк, ЦКБ и др.) леко свиха пазарния си дял в основните сегменти. Активите им към края на септември 2004 г. представляват 20.81% от общия размер за системата (при 21.33% за предходното тримесечие.

"Запазва се равнището на умерена концентрация на Банка ДСК при ипотечните кредити и спестовните депозити и висока концентрация при потребителските. Висока концентрация е регистрирана при краткосрочните привлечени средства от ПИБ", коментират от централната банка. В анализа се отбелязва, че при банките от втора група е регистрирана висока концентрация при селскостопанските кредити.

Системата приключва деветмесечието на 2004 г. с печалба в размер на 335 млн.лв. Спрямо полугодието е повишението е с 49.65% или в абсолютно изражение със 111 млн. лв. Банките от първа група генерират 80.80% от печалбата, а само първите три по сума на активите институции - Булбанк, ДСК и ОББ, допринасят за малко повече от половината от реализирания положителен финансов резултат. В същото време те имат общ дял в балансовото число на сектора от близо 38 на сто. Това ги прави едни от най-рентабилните институции в сектора. /dnevnik.bg

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...