Един от важните уроци е, че колкото повече връзки има един човек, толкова по-добре. Според анализатори от McKinsey & Co. същото важи и за държавите, съдейки по резултатите от последния им доклад, предаде Bloomberg.
Консултантската група е открила, че колкото по-свързана е една държава с останалия свят, толкова по-добре се представя икономиката ѝ. Изследователите са взели предвид не само движението на капитали и търговията на една страна, но също и притока на хора към нея и движението на данни през границите ѝ.
„Страните, които са отворени за глобални потоци, увеличават своя брутен вътрешен продукт“, посочва съдружникът в институцията Сюзън Лунд.
Графика 1: Десетте най-свързани страни по света
Чрез тази методология McKinsey Global Institute оценява 139 държави, измервайки колко свързани са с останалия свят. Резултатите от изследването сочат, че на първа позиция е островната Сингапур с почти 65 точки, следвана от една от най-дигитално развитите страни в Европа – Нидерландия. По-надолу в подреждането остават САЩ и Германия, а втората по големина икономика на света – Китай, се класира на 7-а позиция.
Графика 2: Трафик на данни между държавите
В дъното на подреждането остават Сейшелите и Сиера Леоне, а Япония учудващо е класирана едва на 24-то място, основно поради ограниченията на имиграцията в страната.
Докладът е открил и някои тенденции, които не са задължително свързани с икономиката. Например през 2015 г. половината от потребителите на Facebook са имали поне 1 приятел от друга държава спрямо едва 16% от тях през 2012 г. Освен това 30% от потребителите, които са харесали повечето малки и средни бизнеси, са от чужбина, изтъкват от McKinsey.