Дефицитът в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) към края на април е 200 млн. лв. това съобщи управителят на касата Глинка Комитов. Според него е важно да си види до какво ниво ще се увеличи дупката във финансите през оставащите месеци до края на годината.
Ако финансовият недостиг продължава да се трупа със същите темпове, това означава през декември недостигът да надхвърли 600 млн. лева - сума, която трудно може да бъде покрита безболезнено от държавния бюджет.
Комитов посочи, че най-голям е недостигът за болнична медицинска помощ - около 125 млн. лв. При лекарствените продукти за домашно лечение и медицинските изделия се очертава дефицит около 108-109 млн. лв., а за онколекарства в болниците не достигат 59 млн. лв.
Това прави общо около 292 млн. лв., но като се приспадне резервът от 93 млн. лв., приблизителният дефицит се оформя около 200 млн. лв., информира БНР
Вчера Надзорният съвет на касата предложи намаляване на цените на клиничните пътеки заради дефицита в бюджета на ведомството. Според Комитов, проблемът идва от продължаващото отчитане на надлимитна дейност от страна на болниците. От Българския лекарски съюз обаче обявиха категорично, че няма да подкрепят такова решение. Според лекарите рестрикциите ще увеличат дълговете на лечебните заведения.
Комитов обаче посочи, че въпреки дефицита е възможно да не се стигне до намаляване на цените на клиничните пътеки. Вчерашното му предложение всъщност не било предложение за намаляване на цените на пътеките, а единствено решение да се покани на разговори Лекарския съюз, с който да бъде обсъдена такава възможност.
"Никой не е казал и никой не е убеден, аз пък още по-малко, че ще се стигне до намаляване”, подчерта шефът на Здравната каса.
По думите му НЗОК е длъжна да поиска разговори за намаляване на цените на пътеките, ако анализите покажат преразход на обемите медицинска дейност, защото така е записано в рамковия договор, подписан с Лекарския съюз.