От работата ми в детска градина забелязах, че от 3-4 годишни децата се "закърмват" със стоене пред компютъра и компютърни игри. Не е далеч времето, когато това наистина ще бъде проблем за обществото ни. Това каза в интервю за Агенция "Фокус" психотерапевтът Елза Калоянова.
Все още проблемът не е явен в обществото ни или поне не е станал с размери, които да предизвикат обръщане на вниманието на институции и професионалисти. В терапевтично и лечебно отношение ние се движим с няколко години назад от света, за разлика от развитието и употребата на технологиите.
Калоянова обясни още:
Относно чалга моделите и следването им, допускам още по-голямо нарастване и на намесите на пластичната хирургия, намаляване на възрастта на започване с корекции (знаете, че вече за абитуриентски балове се подаряват нови бюстове), меренето на това какви къщи имаме, какви коли караме, от къде пазаруваме се превръща в по-, по-, най- сравняване с другите и се опасявам, че вече берем плодовете от възпитанието на следващите поколения в тези ценности.
Според експерта е безотговорно родители да обвиняват обществото за това, че децата им са станали такива. А къде са били те през първите 7 години, попита тя.
Рисковете за малките деца - до 7 години, които прекарват повече време пред компютрите, са свързани с изпускане на реалния свят, красота на природата и пропускане на реалните отношения и чувства между хората. Тези липси според мен са минирани опасности, които не бихме могли дори да подозрем до какво ще доведат след години за това дете и поведението му, както и за обществото като цяло, ако е масово, обясни психотерапевтът.
Превенцията на това е свързана с отделяне на достатъчно време за съвместни игри и занимания с децата, създаване на умения за справяне в реалния свят, осигуряване на спокойно живеене, убеденост, че са добри и да развиват положителните си качества, а не постоянно да се изисква от тях, да бъдат сравнявани с по-малки, по-големи братчета и сестричета като пример или съседски "ти не си като него”.