ЕС се нуждае от единна митническа служба, която да действа по общата външна граница като „ФБР за митниците“, е мнението на досегашния шеф на европейската агенция за борба с измамите ОЛАФ, съобщава „Политико“, цитиран от БГНЕС.
.Джовани Кеслер, който напусна Брюксел, за да оглави италианските митници, каза, че е убеден, че фрагментираното прилагане на митническите правила в различните държави от ЕС е довело до вратички и извратени подбуди, улесняващи измамите и контрабандата.
"Имаме 28 митнически агенции за стоки и 28 агенции за гранична охрана за хора, т. е. 56 агенции за една граница", каза Кеслър в интервю на раздяла на 12-ия етаж на офиса на ОЛАФ в Брюксел. "Визията ми е, че трябва да продължим и да приложим напълно митническия съюз, като създадем европейски митнически орган", каза той.
Становището на италианския прокурор, че 28-те митнически агенции трябва да бъдат обединени в хармонизирано звено, се е формирало по време на шестте години, през които той се занимава с разследване на случаи на корупция в ЕС. От „Политико“ припомнят, че пример за негативното влияние на фрагментацията на митническата система стана разследването на ОЛАФ, което приключи тази година.
От резултатите на разследването става ясно как британските органи са си затваряли очите за масивна трансгранична мрежа за измами, която позволила ултра-евтини китайски стоки да нахлуват в Европа, от което ЕС е бил ощетен с около 5 милиарда евро от изгубените мита и ДДС. Митническите служби на страните от ЕС обработват 2 млрд. тона стоки годишно и над 270 млн. декларации, сочат данни на Еврокомисията. Съответно различните стандарти по това как страните контролират този поток от стоки и как преследват измамите носят значителни загуби както на ЕС, така и на отделните страни членки, смята Кеслер.