Обработката, полирането и търговията с диаманти в белгийския град Антверп, диамантената столица на ЕС, е намаляла значително, а индустрията освобождава персонал заради световната икономическа криза, предаде EUobserver.
Шепа възрастни мъже с обикновени черни шапки и дълги сиви бради се мотаят из голяма зала в Антверп, някои играят шах, а други просто си говорят. Впечатлението е за социален център или старчески дом, но всъщност това е една от най-престижните борси за търговия с диаманти в света, създадена през 1904 година от местната еврейска общност. Сега евреи и индийци са на практика двата етноса, които работят в сферата на търговията с диаманти в белгийския град.
И двете общности страдат от ударите на кризата, като продажбите на диаманти са намалели с 15-20% в първите месеци на тази година. Големи минни компании като De Beers дори спират дейност поради кризата.
Според думите на Фреди Ханард, директор на Диамантения център в Антверп (AWDC), индустрията е силно зависима от банките. Годишният оборот в търговията с диаманти е 30 млрд. евро. Всяка покупка на нешлифован или шлифован диамант в Белгия трябва да се гарантира от една от петте специално заминаващи се с тази дейност банки в Антверп. Процедурата е сложна и отнема поне 120 дни, за да се извърши плащането. А предвид сегашният свит кредитен пазар нещата се усложняват още повече. Освен това банките в Белгия не могат да финансират купуването на банки и това съвсем свива възможностите пред индустрията.
През януари тази година цената на нешлифованите диаманти падна с 90%, а на шлифованите – с 20% на годишна база. Сега цената и на нешлифованите, и на шлифованите диаманти е с 15% по-ниска, отколкото преди година по това време.