"Ако човек е изгубил работата си, ако са му замразили възнаграждението, ако е минал на съкратен работен ден, той вече е в рецесия отдавна". Това каза пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, предаде Агенция "Фокус".
По думите на министъра нищо няма да се промени в бита на хората, ако кажем, че сме в рецесия.
Димитров заяви, че в тази ситуация значение има думата оцеляване и че най-важно е да оцелее бизнесът, тъй като ако „фалират фирми, фалира и надеждата на хората, които работят". Според Димитров всяка фирма трябва да има антикризисна програма, така че да оцелее и да съхрани човешкия си потенциал.
Министърът приветства поведението на синдикатите. Според него те разбират, че има световна криза и не атакуват работодателите с искания за невъзможни възнаграждения.
Министърът каза още, че икономиката ни е отворена и това как ще се движи тя, зависи от външния пазар на страната ни.
„За съжаление тя не се регулира от българското правителство. Това, което можем да направим, го правим по отношение на вътрешния пазар, на кредитния ресурс, който се ползва от фирмите, така че усилията на правителството са вътре - да има възможности за кредитиране на фирмите и на гражданите и да не се свиват инвестиционните програми, които сега в момента създават работни места", заяви Димитров.
"Антилогично е отношението на опозицията във връзка със свиването на публичните разходи", подчерта още Димитров. Той заяви, че разходите вече се намаляват - спират се назначенията, допълнителното стимулиране, увеличението на заплатите, рязко са свити командировките, не може и да се мисли за обновяване на автомобилния парк.
„В същото време искам да подчертая една антилогична позиция на опозицията. За съжаление тя се застъпва и от икономисти, които призовават накуп да се свиват разходите на държавата. Как държавата да подкрепи пазара и търсенето, ако ще се свие публичното потребление, особено това, което е свързано с инфраструктура, с проекти, които се реализират?", попита Димитров.
Според него може да се съкращават административни разходи, но не бива това да става с инвестиционните програми.