Димитров: ЕС няма никакви възражения срещу проекта "Южен поток"

25.01.2008 | 12:59
по статията работи: econ.bg
Костов призова парламента да не ратифицира договора за газопровода
Димитров: ЕС няма никакви възражения срещу проекта "Южен поток"

 

ЕС няма никакви възражения срещу проекта “Южен поток", защото той ще се допълни с “Набуко”. С този проект България става по-богата, по-влиятелна и ще гарантира ресурса от газ. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Министърът уточни, че е договорено равно участие в проекта между България и Русия, като Руската федерация е дала гаранции за запълняемост на газопровода.

Очакваните инвестиции в България от “Южен поток” са на стойност 1.4 млрд. евро, като се очаква да бъдат пуснат в експлоатация през 2013 г. Димитров припомни, че преговорният процес по споразумението за “Южен поток” не е завършил и споразумението подлежи на ратификация.

ЕК одобри проекта за изграждането на АЕЦ “Белене”, като го квалифицира като най-добър от гледна точка на безопасност, отбеляза още министърът. Основните ползи от изграждането на атомната централа са ниската цена на тока, сигурност на енергийните доставки, както и осигуряването на много работни места. Безопасността е най-висшият приоритет при изграждането на АЕЦ Белене, каза още Петър Димитров.

ДСБ предлага Народното събрание да защити българските интереси и да не ратифицира в настоящия му вид договора за “Южен поток”. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ Иван Костов след изслушването на премиера Сергей Станишев за споразуменията с Русия по време на посещението на Владимир Путин у нас.

ДСБ настоява парламентът да даде мандат на правителството да предоговори “Южен поток” при условия за 100% българска собственост на тръбопровода на българската територия и българския континентален шелф и нашата изключителна икономическа зона съгласно член 18 алинея 2 на Конституцията.

Възвръщаемостта на инвестицията да се промени от 15 на 6 години, която е реализуема, ако се използва целият капацитет на тръбата от 31 млрд. куб. м природен газ годишно, което трябва да се потвърди с договори за транспортиране на газ. По този начин българската държава ще реализира печалба в продължение на 24 години, а не в продължение само на 15 години и то без да я дели с руската страна, посочи Костов.

Политически най-изгодно за България, при наличие на договор за гарантирано транспортиране на природен газ с доставчици, е газопроводът да бъде инвестиран и построен от нашата страна и да бъде изцяло българска собственост. Договорът отнема на моята родина тази политическа полза, обясни лидерът на ДСБ. Такава е съществуващата сега система за транзит на газ у нас, която руснаците винаги са искали да притежават.

Това не само гарантира български суверенитет, но и конкурентния достъп до газопровода на всяка транспортираща газ фирма. Това е европейския и пазарен подход към доставките на газ, обясни Иван Костов. Икономически е недопустимо, България през чиято територия ще се транспортира 31 млрд. куб. м природен газ на близо 500 км., да се съгласява на срок на откупуване на проекта от 15 години. Защото приходите от такси ще бъдат между 250 млн. долара годишно, ако таксата е както договорената сега или 403 млн. долара годишно, ако е като средноевропейската. Руските медии съобщиха за 300 млн. долара годишна такса. При такава такса срокът на откупуване на инвестицията на територията на страната е 3 и половина години, каза още Костов.

Социално неприемливо е бедната на суровини България да поделя с богатата Русия ефектите от своето географско местоположение, защото така пряко се ощетяват българските граждани. На практика с този договор се подарява на руската страна най-малко половината, а всъщност дори много по-голяма част (предвид очаквания срок на откупуване от 15 години) от ефекта на географското ни местоположение. Това местоположение е геополитическо и стратегическо преимущество на България. То не е нито на Първанов, нито на Станишев, нито на Доган или Сакскобургготски, той е на българския народ. Затова, ако някой иска да го подарява или дели с Русия трябва първо да пита българските избиратели с референдум, подчерта лидерът на ДСБ.

Този договор е категорично вреден за околната среда на Варна с изключително силно развития туризъм и високи цени на недвижимата собственост. Както стана известно тръбите ще излизат на нейните плажове и ще поставят пред опасности проспериращи частни бизнеси и имущества, категоричен беше още Иван Костов. Според него е антиконституционно и безочливо национално предателство да се позволява в един договор на чужда страна да изгражда т.нар. "морски участък” на „Южен поток” в български териториални води. Това е отказ от суверенитет в полза на друга страна, за което престъпление няма други думи в българския език от „национално предателство”.

ДСБ призовават още българското правителство да изиска „Булгаргаз” да свика незабавно спешно заседание на фирмите участнички в проекта „Набуко” от Австрия Унгария, Румъния и Турция и да се обсъдят мерки за ускоряване реализацията на проекта „Набуко”.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...