Във връзка с искането за предсрочно освобождаване на Димитър Главчев като председател на Народното събрание промениха дневния ред на парламента и като трета точка приеха разглеждането на неговото освобождаване, предаде репортер на БГНЕС.
Парламентът отхвърли исканата от БСП оставка на Димитър Главчев като председател на Народното събрание, предаде Агенция „Фокус“. „За“ оставката на Димитър Главчев гласуваха 114 народни представители, „против“ - 118 , „въздържали се“ - 0, с което искането бе отхвърлено. Проекторешението бе внесено с 80 подписа от всички народни предтавители от ПГ на „БСП за България“ . В мотивите му на решението бе записано, че искането е заради системно неизпълнение на задълженията и превишаване на правата от страна на Главчев. Според вносителите вместо Димитър Главчев да осигурява равенството на всички народни представители, той е наложил двойни стандарти.
Филип Попов поиска точката за оставката на Главчев да бъде първа. От 221 гласували депутати 217 гласуваха „за” това първа точка от дневния ред да бъде оставката на Главчев.
Вносителят Корнелия Нинова заяви, че причините да поискат оставката на Главчев са две. Първо, защото Народното събрание не работи пълноценно вече 6 седмици, правителството и мнозинството нямат управленска програма, която да изпълняват и по-лошото е, че до края на юли няма да има такава.
Вие се занимавахте с други теми. От вчера се занимавате със Закона на концесиите, който е лобистки и унищожава малкото останала държавна помощ, каза лидерът на БСП. Нинова обвини ГЕРБ, че зад евродирективата прикриват раздаването на вечни концесии на държавна и общинска собственост. В същото време БСП са внесли законопроект за изменение на ГПК и други законодателни инициативи, но тези проекти не се разглеждани в комисии и зала. Работим по 20 минути на ден, каза Нинова. Според нея това поведение срива авторитета на парламента. Не желаем на институцията да се гледа като на място, където не се работи, продължи тя.
Втората причина за исканата оставка на Димитър Главчев е, че тази немощ се прикрива с агресивно поведение. С декларации 1 млн. души бяха пращани в Сибир и наричане небългари, председателят на НС нарушава правата като позволява това, а според закона депутатите нямат право да отправят лични обиди против когото и да е, и ако това се случи, председателят трябва да направи забележка, коментира Нинова. Ние очакваме от него не такова поведение, а налагане на морални ценности, които са необходими на обществото и които са ценности на европейската политика, добави лидерът на левицата.
Нинова заяви също, че Европа и целият свят се борят с омразата и разделението, а вие (ГЕРБ – бел. ред.) правите обратното. Нито дума за приоритети вече шеста седмица. Парламентът не е обсъдил какво ще предложим от председателството ни на ЕС. Вместо това антикомунизъм и заклеймяване на различните. Връщате ни в миналото. Върнахте България в 90-те години и ние няма да стоим безучастни, каза Нинова.
Спорът между БСП и ГЕРБ, провокирана от исканата оставка на Димитър Главчев, продължи с изказване на Славчо Велков от БСП, който се обърна към Спас Гърневски от ГЕРБ с репликата: "Спасе, оля се". Минути по-късно Веселин Марешки се обърна към депутатите в залата с репликата: "Всички се оливате и ние от "Воля" ще се оттеглим и ще се върнем, когато тонът се промени".
Спас Гърневски отвърна: "Работа на председателя няма да обсъждам, защото той си я върши чудесно. Относно вашата декларация, обърна се той към БСП, щяхте да видите, че тя има два аспекта - първо да спрете с демагогията и разделението в този парламент”. След него се изказа и Антон Кутев, който коментира езика на омразата.