Скандалът с отказания агреман на сина на музиканта Кирил Маричков за посланик на страната във Ватикана е преекспониран. Това заяви пред БНР проф. Владимир Градев - бивш дипломатически представител в най-малката независима страна в света.
Кандидатурата на Маричков се оказа проблемна след съмнения за ценза му и дипломатическия му опит и заради хомосексуална сцена в негов роман. Италиански медии написаха, че в двустранните отношения е настъпил хлад.
Валентин Божилов, който също е бил наш посланик във Ватикана, заяви, че Светият престол не е длъжен да обяснява защо отказва агреман.
Журналистът Тони Николов посочи, че това не е единственият случай на недадени агремани. Франция и САЩ също са имали подобен проблем скоро.
Основното изискване за посланик във Ватикана, според Тони Николов, е това кандидатът да бъде практикуващ християнин с определени ценности. Според материали в пресата Маричков е поискал предварителна среща с представители на Ватикана и е подарил романа си. Подаръкът е затворил пътя му към тази работа.
За момента България няма проблем - тя се представлява пред Светия престол от управляващия посолството, а посолството се управлява от кадрови дипломат Стефан Бончев. Той организационно се справя добре, смята Николов.
Според Владимир Градев с тази история се иска да се провокира скандал, който "да принизи българската дипломация до чалгата и до жълтата преса". Нашата държава е суверенна, нашето правителството е суверенно, каза още Градев. Според него затова трябва да се прецени това ли е най-добрият човек.
"Когато примерно нашият президент беше агент на Държавна сигурност, повечето посланици бяха агенти на Държавна сигурност. Той искаше да бъде представен от агенти на Държавна сигурност и това беше водещото в определянето на тези, които се изпращат за посланици. Сега критериите би трябвало да са други", каза още Владимир Градев.
Никола Калудов все още е посланик на България във Ватикана, предаде БГНЕС, като посочи данни от сайта на МВнР.
Калудов е един от дипломатите, които имат връзки с бившата Държавна сигурност. По тази причина той попада в списъка с посланици, които трябва да бъдат изтеглени.
Същевременно кандидатура на Кирил Маричков син беше предложена от външния министър Николай Младенов.
Говорителят на Светия престол отец Федерико Ломбарди коментира деликатно пред чуждата преса: "Преди човек да стане посланик, е нормално двете държави да постигнат споразумение за кандидата. Той трябва да бъде приет от страната домакин. В този случай обаче споразумение не беше постигнато. Но не мога да ви кажа защо. Не мога да коментирам".