Дипломатически реакции към Иран

13.12.2010 | 09:39
по статията работи:
Дипломатически скандал избухна между Лондон и Техеран след призив за освобождаване на иранска дисидентка
Дипломатически реакции към Иран

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Дипломатически скандал се разрази между Иран и  Великобритания, след като британският посланик в Техеран призова иранските власти да освободят дисидентка от затвора, съобщават местни медии, цитирани от ДПА и БГНЕС.

Посланик Саймън Гас разкритикува по-рано тази седмица състоянието на човешките права в Иран и настоя за освобождаване на дисидентката и правозащитничка - адвокат Насрин Сотуде. Тя е в затвора от септември, по мъгляви, както каза Гас, обвинения, че е действала срещу националната сигурност.

Ръководителят на парламентарната комисия за външна политика Алаедин Боруджерди обвини посланика, че работи повече за саботиране на двустранните отношения, отколкото в тяхна полза. 

Други членове на същата комисия настояха за понижаване на равнището на дипломатическите отношения с Лондон и евентуално експулсиране на Гас за намеса във вътрешните работи на Иран. Външното министерство засега не подкрепя исканията им. 

По-рано тази година министерството отхвърли настояванията на иранския парламент Техеран да прекъсне дипломатическите си отношения с Великобритания. Парламентът обвинява Лондон, че се противопоставя на иранските ядрени програми с цивилно  предназначение и е замесен в протестите след преизбирането на президента Махмуд Ахмадинеджад.

Около 60 студенти, подкрепящи правителството, се събраха вчера на протест пред британското посолство в Техеран. Те твърдят, че британските тайни служби МИ6 са замесени в убийството на ядрения физик Маджид Шахриари, загинал при експлозия на прикачено към колата му взривно устройство в края на ноември в Техеран.

ФРАНЦИЯ

Франция не приема Иран да дестабилизира Средния изток и света, заяви вчера пред Европейския еврейски конгрес френският външен министър г-жа Мишел Алио-Мари, цитирана от АФП и БГНЕС. Тя увери, че Париж е приятел на Израел и продължава да е ангажиран  в усилията за "траен мир" в региона. 

"Познавам безпокойствата, породени от иранския режим" и "Франция ще продължи да държи твърд тон", обеща Алио-Мари в реч пред представители на еврейските общности в Европа, събрали се в Париж. Част от речта беше посветена на кризите в Близкия и  Средния изток.

"Франция не приема иранския режим да дестабилизира региона и света", посочи тя и припомни, че Париж не приема също "Иран да се сдобие с ядрено оръжие".  

Алио-Мари подчерта също, че ако Техеран не разсее съмненията относно намеренията си за ядрената си програма, трябва да бъдат предвидени всякакви икономически санкции.

"Франция е приятел на Израел" и "ние желаем да бъде гарантирана сигурността и пълната интеграция на Израел в региона", припомни френският външен министър.

В речта си пред 150-ината представители на еврейските общности от цяла Европа Алио-Мари увери също, че осъжда призивите за бойкот на израелски стоки. Подобни призиви са отправяни редовно във Франция от пропалестински организации заради икономическата блокада, наложена от Израел на ивицата Газа.

ЙОРДАНИЯ

Йорданският крал Абдула Втори излезе с инициатива за подобряване на отношенията с Иран "в интерес на ислямската  нация", предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. Приемайки вчера в Аман началника на канцеларията на иранския президент Рахим Мешаи, той призова за "практически стъпки за развитие на двустранните отношения за  благото на братските народи".

По думите на монарха диалогът с Техеран ще помогне за укрепване на мира и стабилността в региона. "Готов съм да обсъдя с президента Махмуд Ахмадинеджад перспективите за нашето партньорство на среща на върха в Аман или в иранската столица", заяви Абдула Втори.

Мешаи предаде на краля послание от иранския президент, в което също се изразява пожелание "да се отвори нови страница в двустранните отношения". През октомври между двамата лидери се състоя първият контакт по телефона, припомня агенцията.    

Преди две седмици говорител на йорданското правителство опроверга разпространените от сайта Уикилийкс сведения, че Абдула Втори подтиквал бившия американски президент Джордж Буш към военно решение на кризата с Иран.

"Негово величество никога не е призовавал за силово решение на проблемите около иранската ядрена програма, а напротив, настоява за дипломатически усилия",  изтъкна говорителят.  При все това йорданският монарх през последните години неколкогратно е заявявал, че се страхува от нарастващото влияние на Иран в района.

От 1999 в Йордания е забранена дейността на ислямисткото движение Хамас, което се  опира на радикалната част от палестинските бежанци, заселили се в кралството. Техеран оказва подкрепа на администрацията на Хамас, контролираща ивицата Газа, както и на задграничното ръководство на ислямистите, базирано в Сирия и Катар.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...