Дипломираните европейци напускат трудовия пазар на Обединеното кралство

23.03.2017 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Според официалната британска статистика, 75 000 работници от ЕС са напуснал Великобритания през четвъртото тримесечие на миналата година
Дипломираните европейци напускат трудовия пазар на Обединеното кралство
Снимка: БГНЕС

Дипломираните, а не по-ниско квалифицираните работници, са в основата на намаляващите трудещи се миграните от ЕС във Великобритания в резултат на британския вот през миналата година за напускане на съюза, показва анализ на фондация Resolution Foundation.

Трябва да се има предвид, че кампанията в подкрепа за "Брекзит" се фокусираше върху влиянието на по-ниско квалифицираните работници, родени в ЕС, но реалността след самия вот от оказва коренно различна, засягайки другия край от спектъра на трудовите умения, отчита фондацията. Анализът е факт след последни доклади на Конфедерацията по заетостта и на Централната банка на Англия, в които се подчертава пределно ясно за растящ недостиг на кадри с конкретни умения.

Resolution Foundation е проучила официалните данни за пазара на труда и е установила, че докато броят на мигрантите във Великобритания, които са родени в рамките на ЕС и които са напуснали училище преди 21 годишната си възраст, е нараснал с 20 000 през четвъртото тримесечие на 2016-а година, то броят на завършилите висше образование е намалял с 50 000 през последните месеци на миналата година. Солидно намаляване на родените в ЕС трудещи се е отчетно при работещите мигранти на Острова в банковия и публичния сектори, както и в строителство.

Според анализа на фондацията, базиран на данни на официалната британска статистика (ONS), 45 000 работници от ЕС-8 (страните от голямото присъединяване към съюза през 2004-а година) и 30 000 от EU-14 (страните от Западна и Централна Европа), са напуснал Великобритания през четвъртото тримесечие на миналата година, преди дори да бъде активиран член 50 от Европейския договор за "Брекзит", което е било компенсирано отчасти от 25 000 мигранти от ЕС-2, включващ румънски и български работници.

По-рано тази седмица Английската централна банка представи доклад, в който се установи, че работодателите в Обединеното кралство, свързани със строителните и инженерни дейности, информационните технологии, здравеопазването и в хранителната сфера, докладват най-често за трудности при наемането на персонал.

Въпреки, че анкетираните от АЦБ работодатели не намират достатъчно доказателства, че напускането на работещите в страната мигратни от ЕС е директно свързано с плановете на Великобритания за излизане от съюза, в същото време те отбелязват, че част от напусналите се мотивират с обезценяващата се британска лира. Проучването на централната банка също така показва, че има все повече информации за трудности от страна на работодателите при набиране на нови работници, идващи от ЕС, дължащо се на намаляване на броя на кандидатите за работа.

Вече наблюдаваме остър недостиг на персонал в различни сектори - от здравеопазването до машиностроенето, заяви от своя страна главният изпълнителен директор на Конфедерацията по заетостта (REC) - Кевин Грийн.

В последния анализ на Resolution Foundation все пак се предупреждава, че тримесечните миграционни данни за трудовия пазар са доста променливи, но вече има доказателства, че на фона на рекордно ниската според историческите стандарти безработица във Великобритания има нарастване при недостига на квалифициран персонал.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...