Директорите на Starbucks, Google и Amazon дават показания пред английския парламент

12.11.2012 | 11:40
по статията работи: Александър Димитров
Причината за официалното им изслушване са ниските равнища на заплатен корпоративен данък
Директорите на Starbucks, Google и Amazon дават показания пред английския парламент

 

Ръководни лица на някои от най-известните и големи световни компании ще дават показания пред английския парламент днес. Причината за това са излезлите статистики, които сочат, че онлайн търговецът Amazon, търсачката Google и веригата кафета Starbucks са платили нищожни корпоративни данъци въпреки високите си приходи на територията на Великобритания.

Честа практика е корпорациите да създават структури в страни, където корпоративният данък е изключително нисък, за да избегнат по-сериозни разходи. Така например една компания може да направи дизайна на даден продукт в САЩ, да го произведе в Азия и да го продаде във Великобритания. Същевременно обаче регионалната ѝ структура да бъде регистрирана другаде, където корпоративният данък е значително по-нисък.

Некоректната политика на няколко компании в тази насока привлече публичното внимание, припомня „Би Би Си“.

Така например след четиримесечен анализ, агенция „Ройтерс“ разкри как Starbucks са заплатили само 8,6 милиона паунда корпоративен данък за период от цели 14 години.

Звеното на Google във Великобритания през 2011 година е заплатило 6 милиона паунда по статистики на The Telegraph.

Онлайн гигантът Amazon също се е провинил. При генерирани продажби на територията на страната в размер на цели 3,3 милиарда паунда, корпорацията не е заплатила никакъв корпоративен данък върху приходите си. Разследването в този случай бе на The Guardian.

Социалната мрежа Facebook е заплатила нищожните 238 хиляди паунда, използвайки по-ниските данъци в Дъблин, където се намира и нейната европейска база.

Преди броени дни и Apple се включи в списъка на провинилите се. Технологичната компания е заплатила 1,9% данък, или 713 милиона долара при генерирани бруто приходи в размер на 26,8 милиарда долара извън територията на САЩ.

Скандал избухна и около сайта eBay, заплатил 1,2 милиона данък във Великобритания според разследване на Sunday Times.

Не е чудно в такъв случай, че бившият министър на лондонското Сити – Лорд Пол Майнърс, коментира, че сегашната система не функционира.

„Корпоративният данък е като плащане на доброволни начала за международните корпорации“, изтъкна той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...