Днес влиза в сила дългоочакваният Лисабонски договор, който поставя началото на институционална реформа в ЕС.
Специална церемония ще отбележи влизането в сила на новия документ. Празненствата ще се проведат на мястото, където преди две години беше създаден новият договор - Лисабон.
Церемонията ще започне в 18,30 часа пред кулата Белен (на снимката горе), която е един от символите на града и на португалското могъщество през епохата на Великите географски открития.
На събитието ще присъстват португалският президент Анибал Силва, ротационният председател на ЕС - шведският премиер Фредрик Рейнфелд, премиерът на Испания Хосе-Луис Сапатеро, чиято държава е следващият председател на общността, председателят на ЕП Йежи Бузек и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу. Присъствието си в Лисабон са потвърдили и новоизбраният президент на Съвета на премиер-министрите Херман ван Ромпуй и външният министър на ЕС Катрин Аштън.
Целта на Лисабонския договор за реформи е да направи Европейския съюз по-ефективен, по-прозрачен, и по-близък до неговите граждани. Документът въведе постовете на избраните неотдавна президент и външен министър на Европейския съюз. Той увеличи и броя на евродепутатите, които от 736 ще станат 751. България също от днес ще има един евродепутат повече - това ще е Светослав Малинов от Синята коалиция.
"Днес ЕС навлиза в нова ера. С Договора от Лисабон общността е подготвена за новите предизвикателства на глобализация", обяви шведският премиер Фредрик Райнфелд.
Преди години, когато Швеция стана член на ЕС, това беше един различен съюз, изтъкна още Райнфелд в специално обръщение, публикувано на сайта на шведското председателство.
"Днес ЕС е шест пъти по-голям от времето на своето създаване и е важен играч на международната икономическа сцена, като най-голям износител и произвеждащ 1/3 от проукцията в света". С влизането в сила на Лисабонския договор ЕС вече ще има важна роля и на политическата сцена, допълва още шведският премиер.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви: „Договорът от Лисабон поставя гражданите в центъра на европейския проект. Радвам се, че вече имаме подходящите институции, за да действаме, и период на стабилност, за да можем да съсредоточим цялата си енергия върху осигуряването за нашите граждани на това, от което се нуждаят.“
Договорът от Лисабон изменя действащия в момента Договор за ЕС и за ЕО, без да ги заменя. Той ще осигури на Съюза правната рамка и инструменти, необходими за посрещане на бъдещите предизвикателства и за отговаряне на исканията на гражданите.