Днес е Международният ден на правото да знам. Той се отбелязва по инициатива на Международната мрежа на защитниците на свободата на информацията, създадена преди 9 години в София. Решението този ден да се отбелязва всяка година също е взето в София по инициатива на Програма „Достъп до информация”, информира БНР.
Всичко започва между 26 и 28 септември през 2002 година в град София, когато се провежда международна работна среща на тема "Прилагане на законодателството за достъп до информация. Съдебни практики". В дискусионния процес взимат участие неправителствени организации от 15 страни, които работят в областта на достъпа до информация. На последния ден – 28 септември, е учредена Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията (FIAN).
Първото честване на Международния ден на правото да знам е проведено на 28 септември 2003 г. Миналогодишното отбелязване на събитието е посетено от над 100 представители на неправителствени организации, журналисти, юристи и други. С наградата „Златен ключ“ е удостоен Росен Босев от вестник „Капитал“, а с анти-наградата „Златен катинар“ - община Златица.
Тазгодишната церемония за връчване на награди по случай Международния ден на правото да знам ще се проведе на 28 септември от 17 часа в Пресклуба на БТА. Номинираните – 59 на брой, се състезават в шест категории, от които четири са позитивни награди „Златен ключ“, а две са антинагради - „Катинар“ и „Вързан ключ“.
Адвокат Александър Кашъмов от програмата „Достъп до информация“ отбелязва, че гражданите, журналистите и неправителствените организации все повече искат достъп до документи, които се съхраняват от държавните институции. Тези архиви показват дейността или застоя относно дадени въпроси през годините. По думите на юриста това, което е проблемно за българското общество в сравнение със западните демокрации, е недопускането на гражданско участие в управлението.