Днес се очаква нова вълна санкции на САЩ срещу Русия

29.01.2018 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Това произтича от закона от началото на август 2017г., с който двете камари на парламента задължиха Белия дом да накаже Русия заради намесата ѝ в американските избори през 2015-2016 г.
Днес се очаква нова вълна санкции на САЩ срещу Русия
Снимка: под лиценза на creative commons

В понеделник изтича срокът, в който Конгресът във Вашингтон трябва да получи от администрацията на президента Доналд Тръмп подробен доклад за това кои компании и физически лица от Русия може да бъдат подложени на нови санкции. Това произтича от закона от началото на август 2017г., с който двете камари на парламента задължиха Белия дом да накаже Русия заради намесата ѝ в американските избори през 2015-2016 г.

Първият списък със санкционирани може да бъде огласен още днес и според "Ройтерс" с него е вероятно да се разшири обхватът с имена на известни олигарси и потенциални ограничения срещу купуването и притежаването на руски държавен дълг.

В Русия подготовката за новата вълна санкции започна още миналата есен. Според различни източници списъкът може да включва до 300 души, но не всички от тях ще бъдат обявени в началото. Реално, става дума за около 50 олигарси и приближени на президента Владимир Путин, но броят излиза по-голям заради добавянето на техните семейства.

Инициативата е критикувана дори от опоненти на Путин, според които са нужни секторни, а не персонални санкции, защото така руският президент само трупа точки пред избирателите, особено в навечерието на изборите за поредния му мандат на 18 март.

В действителност докуменните са два. Законът от 2 август изисква министерството на финансите да подготви и представи до края на януари списък с най-важните руски олигарси, "според близостта им с руския режим и нетното им богатство".

Вторият документ е съпровождащ доклад, "в който се описват подробности за потенциалния ефект от разширяването на санкциите, включително мерки, засягащи руски държавен дълг и пълния спектър от деривативни продукти".

Попадането на физически лица в списъка не означава, че те автоматично ще бъдат санкционирани. Някои представители на руския елит изказаха тревогата си през последните месеци от това, че имената им може да се появят там без да са ясни критериите и последиците.

Ако санкции бъдат задействани по-късно на базата на списъка, засегнатите няма да могат да пътуват зад граница или да имат достъп до банковите си сметки в чужбина. Не е изключено да бъдат замразени активи зад граница и да стане нежелателно за чуждестранни политици, банки и официални лица да контактуват с тях.

Разширяването на санкциите с руски правителствени дългови инструменти може да забрани купуването на ОФЗ - облигации за федерален заем. Деноминираните в рубли ОФЗ са популярни сред инвеститорите заради добрата им доходност. Към 1 декември 2017 г. чужденци са държали около 2.2 трилиона рубли (39 млрд. долара) в подобен руски дълг.

В Москва омаловажават дългови санкции, но е факт, че с тях би станало по-трудно правителството да финансира бюджетния си дефицит във време, когато руската икономика все още е в нестабилно състояние и според някои американски анализатори дори се е върнала към техническа рецесия, най-вече заради срив в индустриалното производство.

Поскъпването на петрола смекчи на московската фондова борса сериозните икономически трудности на Русия, ликвидирането и спасяването на банки и опасенията от задаващи се нови санкции. Петролът е на 3-годишен връх и рублата и руските акции поскъпнаха, а водещият индекс MOEX е на рекордно високо ниво.

Търсенето на руски държавен дълг остава силно. В края на декември чужденци държаха 32.1% от емитирания дълг (рекордът е от октомври - 33.2%). Анализатори на Bank of America казват, че ограничения за американци да купуват руски облигации би оказало реален натиск, макар че смятат, че въвеждането им е по-скоро невероятно.

След първите санкции много руски фирми разполагат със солидни кешови запаси или търсят от пазарите още пари, а това - поне в началото - омекотява удара от санкции. През 2017 г. руски компании набраха около 8 млрд. долара чрез продажба на акции, а това е над два пъти повече спрямо предходната година. Около 2 млрд. долара бяха събрани чрез еврооблигации в първите седмици на 2018 г.

Компании от месеци насам преговарят с руски банки да им гарантират кредити, в случай че санкциите влошат бизнеса им.

Няколко международни инвеститори, с които разговаря "Ройтерс", казват, че работят с презумпцията, че докладите, внесени в Конгреса, ще дадат нова информация за вече вече санкционираните лица и списък с потенциалните нови имена.

Малцина очакват устойчиво разпродаване на руски активи. По-големият риск произтича от посочването на конкретни имена и корпоративните им връзки. Дори да не се стигне до нови санкции, някои са притеснени, че имената от т.нар. сив списък ще бъдат избягвани, защото може да бъдат санкционирани в бъдеще. Това потенциално накърнява бизнеса им.

Някои инвеститори ограничиха експозицията си към руски активи, но други изчакват подробности - каква форма ще имат санкциите и как ще реагира Кремъл.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...