Правителството на премиера Алексис Ципрас оцеля при вота на недоверие в парламента, който беше гласуван вчера. Това отваря пътя за подписване на историческото споразумение за името на Македония.
Опозицията атакува премиера, тъй като според нея той е направил твърде много отстъпки по споразумението за името на Македония, което се очаква да бъде подписано днес.
Споразумението, договорено от Ципрас и Зоран Заев предизвика напрежение и в Гърция, и в Македония. Хиляди гърци протестираха пред парламента, призовавайки Ципрас да подаде оставка. Полицията използва звукови гранати и сълзотворен газ, за да попречи на демонстрантите да влязат в сградата. Протести днес организира и опозицията в Македония.
Договорът ще бъде подписан на на церемония на Преспанското езеро, намиращо се на границата между Македония, Гърция и Албания, на гръцка земя. С него се слага край на 27-годишния спор между Атина и Скопие за името на Македония. Постигнатото съгласие е новото име на страната да е Република Северна Македония. Този договор ще даде възможност на Република Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз и да стане пълноправен член на НАТО.
Договорът ще бъде подписан от първите дипломати на двете страни. Гости на церемонията ще бъдат министър-председателите Алексис Ципрас и Зоран Заев. След подписването двете делегации ще се преместят на македонска земя, където е предвидена официална среща на премиерите Заев и Ципрас, и на двете делегации, както и съвместен обяд.
БГНЕС припомня какво предвижда договорът:
По отношение на езика е предвидено той да се нарича македонски език и в ООН остава да пише - македонски език - без никаква бележка под линия с доуточнение. Документът е озаглавен „Окончателно споразумение за решаване на различията описани в резолюции 817 и 845 на Съвета да сигурност на ООН и прекратяване на временното споразумяване от 1995 г. и установяване на стратегическо партньорство между страните”. Що се отнася до гражданството или националността, споразумението предвижда - македонец /гражданин на Република Северна Македония. Химнът, гербът и знамето не се променят, както и кодовете МК-МКД, докато регистрационните номера и документите за самоличност не са част от международна кодификация и за изготвянето им ще се следва написаното в договора, пише в документа.