Вивиан Рединг, зам.-председател на Европейската комисия и комисар за правосъдието, основните права и гражданството, и Нели Крус, зам.-председател на ЕК и комисар по цифровите технологии, приканиха държавите-членки на ЕС да положат повече усилия за въвеждане на системи за ранно предупреждение за изчезнали деца и да приведат в действие горещата телефонна линия за изчезнали деца 116 000 във възможно най-кратки срокове. Изявлението на комисарите беше направено по повод 25 май, Международния ден на изчезналите деца.
ЕС вече създаде правилата, гарантиращи, че навсякъде в общността този номер е запазен за гореща линия, на която да се съобщава за изчезнали деца и да се предоставят насоки и подкрепа на техните семейства. Понастоящем такива горещи линии функционират в 11 държави-членки (Белгия, Дания, Гърция, Франция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния и Словакия).
С приемането на нови правила на ЕС за телекомуникациите през ноември 2009 г. държавите-членки на ЕС се задължават да положат всички усилия, за да гарантират, че горещата телефонна линия 116 000 ще бъде активирана в срок до 25 май 2011 г. Комисията ще наблюдава отблизо прилагането на това задължение от страна на държавите-членки, както направи за единния европейски номер за спешни случаи 112, който понастоящем работи безплатно навсякъде в ЕС.
Комисията подкрепя също така създаването на трансгранични системи за ранно предупреждение за изчезнали деца, които да помагат при издирването на отвлечени деца, като дават възможност на гражданите да предоставят информация на съответните органи в реално време. Системи за ранно предупреждение съществуват в 8 държави-членки (Холандия, Португалия, Франция, Люксембург, Белгия, Гърция, Германия и Великобритания).