В рамките на редовното си пленарно заседание днес Народното събрание прие на второ четене новия Закон за виното и спритните напитки (ЗВСН). Това информираха от пресцентъра на Агенцията по лозата и виното (ИАЛВ).
С приетия документ се цели изграждането на по-целесъобразен лозаро-винарски режим, обясняват в съобщението си от Агенцията. Този режим е базиран на ясни, прости и ефикасни правила, подсигуряващи равновесието между търсенето и предлагането. Освен това се цели повишаването на конкурентоспособността на винопроизводителите, както и възвръщането на старите пазари и спечелването на нови такива - във и извън страната.
В ЗВСН са упоменати и напитките, които се смятат за традиционни български, информира БТА. Това са винената, гроздовата, джибровата и плодовата ракия, ракията от плодови джибри, анасоновата "Мастика", ментата, както и виненият, зърненият и плодовият дестилат.
Постановени са нормите за алкохолните нива в производството на спиртните продукти. Минималното алкохолно съдържание на винената ракия трябва да е 37,5 обемни процента, на гроздовата - поне 40 градуса.
По-нискоалкохолна може да е ракията от гроздови джибри, за която изискването е минимум 37,5 обемни процента. Същото алкохолно съдържание е минимумът, ако напитката се продава за плодова ракия и ракия от плодови джибри. За мастиката минимумът алкохол е 47 обемни процента.
Ако се установи, че напитките не отговарят на тези изисквания, глобата е от 3 000 до 30 000 лв. До 100 000 лева може да стигне санкцията за използването на търговска марка или друго означение на спиртна напитка, от които се създава представа за местен продукт или за внос, а всъщност произходът не е истински. Между 3 000 и 10 000 лева ще трябва да платят лицата, които използват чуждо име или чужд адрес при етикетиране на вина или лозаро-винарски напитки.
Законът ще влезе в сила три месеца след обнародването му в Държавен вестник. Всички подзаконови нормативни актове ще бъдат обединени в нов Правилник за прилагане на закона с цел облекчаване на административното регулиране и административния контрол на производителите.