Глоба до 5 хиляди лева грози всеки, който е подал неподписана данъчна декларация. Оказва се, че през последните дни на кампанията на НАП по събиране на документите от гражданите стотици декларации са изпратени без подпис до тях.
Без параф обаче документът се счита за неподаден и на лицето се налага санкция от 500 до 5000 лева, съобщават представители на данъчните служби, цитирани от „Монитор”.
„Лицето, подало така декларация, реално не носи отговорност за вписаните в нея данни и ако те се окажат грешни, няма как да понесе отговорност за тях”, разказаха служителите на приходната агенция.
Наред с това голяма част от хората дават на други лица да попълнят декларацията
за пред данъчните и след това обясняват, че не знаят какво пише в тях. Преди време е имало случаи, в които лица или фирми оспорват наложени им санкции заради декларации, на които не са се подписали, но са сгрешили данните в тях. Заради липсата на парафи съдът е уважил част от исковете им.
Друг голям проблем, който лъсна по време на данъчната кампания през 2014 г., е поправката „ГЕРБ” в ДОПК. С нея се наложи правилото за лица, които получават възнаграждения по граждански договори през годината, да плащат сами налозите си за последните три месеца от годината.
Обяснението за корекцията в закона беше, че данъчните задължения за последното тримесечие ще може да се намалят с до 5%, ако се платят до 10 февруари или ако данъчната декларация се подаде по електронен път.
Близо 200 000 души у нас получават доходи от извънтрудови правоотношения. Средният данък, който те трябва да платят за последното тримесечие на 2103 г. е около 1000 – 1500 лв. на човек.
Болшинството от хората дължат между 300 и 500 лв., но има случаи, в които се декларира приход от няколко милиона лева по граждански договор и това вдига средната сума, обясниха данъчните.
Така заради поправката на ГЕРБ държавата губи близо 200 млн. лв., които е можела да получи още в края на годината. По сегашния закон тези суми са дължими до 30 април през следващата година.