Преговаря се по последните детайли в договора с американската фирма "Шеврон" за проучване на добив на шистов газ и подписването е въпрос на дни. Това съобщи днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков каза пред журналисти. Той участва в дискусия по проблемите на търсенето, проучването и добива на шистов газ в България и техните екологични аспекти. Предстоят конкурси и за нови блокове за проучване в Северна България, информира БТА.
На въпрос не е ли редно да се изчакат резултатите от първото проучване, за да се види има ли определени рискове и тогава да се пристъпи към нови, Трайков отговори, че се знае, че рискове при проучването няма, а преди да се пристъпи към добив вече ще има оценка за въздействие въху околната среда.
Искам да успокоя всички знаменосци на съпротивата, че внимателно следим развитието на технологиите и си даваме ясна сметка, че добивът на шистов газ може да създаде риск, ако не се спазват правилата, каза по време на събитието министърът. Затова по думите му са били събрани учените и експертите, еколозите, ангажираните държавни институции и местните власти - за честен и обективен разговор по темата.
При сондажи за нефт в този регион е регистрирано слабо газоотделяне от слой на 3000 м. дълбочина, докато водоносните слоеве са до 1000 - 1200 м. дълбочина, подчерта министър Трайков. Той акцентира върху изискванията на законодателството и екологичните стандарти като най-важните аргументи при взимането на решения от правителството.
В изказването си министърът припомни случилото се по темата за шистовия газ в България до момента - проведения международен конкурс за право за търсене, проучване и добив на природен газ; публикуваното решение на МС в Държавен вестник и в официалния вестник на ЕС.
Прогнозните обеми на шистов газ в България варират и тепърва ще бъдат уточнявани. Струва ми се резонно да проверим дали можем да разчитаме на такъв ресурс, разбира се, при най-строго спазване на всички екологични норми, заключи министър Трайков, цитиран от пресцентъра на МИЕТ.
Запасите на шистов газ в Европа (без Русия) се оценяват на близо 18 трилиона куб. м. В момента шистов газ търсят в Австрия, Германия, Унгария, Ирландия, Полша, Швеция и Великобритания.