Около 600 млн. лв. ще бъдат разплатени до края на годината по Оперативна програма "Конкурентоспособност", съобщи днес във Велико Търново министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. До края на годината ще бъдат усвоени 40% от средствата по програмата, а до 2015 г. трябва да бъдат разплатени всички средства.
До края на годината ще бъдат открити процедури за всичките 1 милиард и 200 млн. евро по Оперативната програма. В момента има компании, които са спечелили проекти, одобрени са, но имат проблеми с осигуряване на собствени средства за съфинансиране, добави Трайков. Затова, Министерството на икономиката въвежда допълнителни мерки за облекчение на фирмите при кандидатстването за европейски пари.
Нова схема по "Конкурентноспособност" е договорена с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). По нея ще бъдат предоставени 200 млн. лв. за въвеждане на мерки за енергийна ефективност и енергийно спестяване в индустрията. Допълнително към тези средства Европейската банка добавя и свой ресурс от 200 млн. лв., уточни министър Трайков, цитиран от Dariknews.bg.
Министърът заяви още, че преговорите с руската страна по проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" ще продължат, докато се постигне договореност.
Между "Росатом" и НЕК има подписан меморандум, в който двете страни се ангажират да се договорят до края на март. Министърът е категоричен, че за постигане на договореност, максимални усилия трябва да положат и двете страни.
"Имам много сериозни забележки по цената, която предлага руската страна", посочи Трайков. Според него уговорката за започване от базова цена 4 милиарда евро с прилагане на инсталационни индекси, трябва в резултат да даде много по-малка от тази цена.
Във Велико Търново Трайчо Трайков посети четири фирми, реализирали проекти по "Конкурентноспособност". Две от тях са усвоили средства по процедури за технологична модернизация на малки и средни предприятия.
"Това, което се случи през последната година и половина по отношение на ОП „Конкурентоспособност" е изцяло насочено към това фирмите да могат по-лесно да усвояват средствата по програмата", каза министърът, след като направи обиколката в предприятията.
По проект, финансиран от ОП „Конкурентоспособност", „Мегапорт" внедрява нова за България технология за екструзия на полиетилен. С това предприятието осигурява работа на още 34 души. „Хигиенно-медицинска индустрия" купува ново оборудване и въвежда два европейски сертификата за качество и за опазване на околната среда, които ще отворят вратите на европейския пазар за продукцията на предприятието. „Соколов" ще произвежда по-качествен бетон и разширява гамата бетонови изделия, а „Кармела" е закупила единствената засега у нас модерна високотехнологична линия за меки и твърди бисквити и назначава още 14 работници. Само тези 4 предприятия разкриват 50 нови работни места за квалифициран персонал.
Трайков акцентира и върху финансовата инициатива JEREMIE, по която се очаква да заработят три типа фондове за рисково финансиране на фирмите - venture capital, growth equity и mezzanine, както и гаранционен фонд. Компаниите ще имат възможност да получат дялово финансиране или да вземат заеми при по-ниски лихви или без гаранции, съобщиха от МИЕТ.