До края на 2015 г. ще бъде завършена магистралата между Сандански и Кулата

04.11.2014 | 15:30
по статията работи: Георги Велев
Не е обсъждано поскъпване на билетите за пътуване с влак, заяви министър Николина Ангелкова
До края на 2015 г. ще бъде завършена магистралата между Сандански и Кулата

До края на 2015 г. България трябва да усвои 1,4 млрд. лева по оперативна програма „Транспорт“, заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелокова. Тя обясни, че за тази година няма никакви загуби при усвояването на парите по програмата. Министърът посети фотоизложба, която бе посветена на проектите по оперативната програма.

В следващите 10 дни се очаква в транспортното министерство да бъде подадена информация какъв обем от работа е свършен на лот 4 на автомагистрала „Струма“, заяви Ангелкова. Комисия в състав от възложителя, надзора, консултанта и проектанта оценя до момента какво фактически е изпълнено, за да може да се определи предметът на следващата обществена поръчка“, заяви Ангелкова. По думите ѝ, в момента текат две успоредни процедури, като едната касае изцяло отношенията с предишния изпълнител на проекта.

Другата страна на проблема е свързана с новата процедура. По план строителството на участъка от магистралата между Сандански и границата с Гърция се очаква да завърши до края на 2015 г. Срокът е за изпълнение е 150 дни след подписването на протокол с новия изпълнител, обясни Ангелкова. С досегашния изпълнител – гръцката Актор, държавата не можа да се разбере, за да довърши проекта и сега се очаква договорът да бъде прекратен. Няма яснота дали ще се изплащат неустойки от страна на гръцкия изпълнител към държавата.

В транспортното министерство не обсъждат в момента темата за поскъпване на билетите за БДЖ, заяви още Ангелкова, цитирана от агенция „Фокус“. В момента на дневен ред е графикът за движение на влаковете, който обсъждаме с БДЖ и НКЖИ. Той се очаква да влезе в сила през декември, каза Ангелкова.

НКЖИ има нужда от стрелочници

Следващата седмица ще се свика първият консултативен съвет със социалните партньори и със синдикатите за мерките, които са се взели за повишаване на безопасността, условията на труд и обучението на персонала в жп сектора, каза още министърът. „На това заседание ще приемем правилата за работа на съвета и един път месечно ще се правят заседанията на съвета, за да може да се контролира изпълнението на тези мерки. Тези мерки са свързани основно с контрола както по отношение на системите за автоматично — локомотивна сигнализация, за радио - диспечерската връзка“, допълни Николина Ангелкова.

„Имаме нужда от минимум 30 души стрелочници, които да работят по гарите, които са на ръчно управление, защото основно инциденти се случват при така наречените „развързани гари“, които се ремонтират и където влаковете задължително трябва да влизат с до 25 км/ч”,заяви министър Ангелкова. Тя апелира всички, които имат желание да работят, да кандидатстват за работа, защото там има необходимост от персонал. Имаме идея да преквалифицираме служители, тъй като има много хора, които работят в БДЖ и НКЖИ. Вече има план за обучение, който в момента се изпълнява. Другата седмица със социалните партньори и със синдикатите ще направим това обсъждане, ще дадем обща информация, защото всяка една от тези мерки обсъждаме, каза още Ангелкова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...