До края на седмицата ще е ясно дали ще има санкции за Енерго-Про

28.01.2015 | 14:09
по статията работи: Десислава Маданска
Председателят на ДКЕВР поиска ЕРП-тата да имат по-голяма гъвкавост при отчитането
До края на седмицата ще е ясно дали ще има санкции за Енерго-Про
Снимка: Thinkstock/Guliver

До края на седмицата ще стане ясно дали Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще наложи санкции на Енерго-Про, снабдяваща с електроенергия Североизточна България. Причина са двете сметки за ток с един и същ срок за плащане, които получиха 67 000 абонати на дружеството. Това заяви председателят на държавния регулатор Светла Тодорова на заседание на комисията.

Тя отчете, че регулаторът вече е получил отчетите на ЕРП-тата. Тодорова беше категорична, че от проверката на ДКЕВР става ясно, че няма дружество с отчетен период, който да надхвърля срокът от 31 дни. Вероятно в четвъртък, 29 януари, ще станат ясни окончателните резултати от проверката на регулаторната комисия.

„Формално изглежда, че те са спазили сроковете и няма нарушения, но дали е морално, е друг въпрос. Но ние няма как да налагаме санкции за морални нарушения“, каза Тодорова.

Според нея трябва да се помисли за по-голяма гъвкавост при отчета на консумираната енергия.

„Може би трябва да се помисли за гъвкавост при отчета, защото ние фиксираме и те го спазват, но това са допълнителни разходи и те може като подадат заявление да поискат допълнителни разходи за отчета”, допълни тя.

Тя призна, че за дружествата наистина е проблем отчитането по време на празници, още повече, че то се заплаща различно, информира 3e-news.net.

Тодорова каза още, че има изискване по общите условия на Енерго-Про, според което фактурата трябва да бъде до 8-о число на следващия месец.

„Също така трябва да се изследва дали фактурите, издадени по първото отчитане, са преди това 8-о число, не мога да коментирам още, защото трябва да се видят конкретните фактури и дати“, каза Тодорова.

В отговор на въпрос дали трябва да се увеличават санкциите Тодорова бе категорична, че те и сега са в достатъчно голям диапазон (от 20 хил. лв. до 1 млн. лв.). По думите й обаче въпросът е дали за такива минимални нарушения могат да се налагат големи санкции.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...