До месец "Булгаргаз" може да излезе "на червено"

12.09.2008 | 16:41
по статията работи: Петър Чернев
От дружеството настояват цената на газта да се повиши с близо 37% от 1 октомври или да получат държавна помощ
До месец "Булгаргаз" може да излезе "на червено"

Държавната компания "Булгаргаз холдинг" е във финансова криза от началото на 2008 г. Значителен "принос" за това има и подписаният в края на 2006 г. нов договор с руския монополист "Газпром", съобщи Mediapool.bg, позовавайки се на информация от източници, близки до компанията.  Договорените от бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров (БСП) клаузи в новия контракт предвиждат "плавно" повишение на цените до 2013 г. През това време постепенно отпада бартерът, при който според предишното споразумение България получаваше газ вместо транзитни такси и сега страната вече трябва да плаща за част от суровината, а от 2013 г. ще плаща за всички количества.

Плащанията на тарифите за транзит обаче не отиват в преносния оператор на холдинга "Булгартрансгаз", а в търговеца "Булгаргаз", който реално е сключил договора с "Газпром експорт". "Булгаргаз" отстъпва около 40 на сто на оператора, но останалите постъпления от транспортирания през територията ни руски газ реално потъват в търговеца.

Според сегашния енергиен министър Петър Димитров, с тях са се субсидирали загубите на "Булгаргаз" от продажните цени за вътрешния пазар, които от началото на 2008 г. се орязват значително от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в сравнение с поисканите от газовата компания.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз Холдинг" Любомир Денчев заяви, че драстичната разлика в цената на природния газ, получавана на входа на страната, и тарифите, определяни от ДКЕВР, "изяжда" транзитните приходи и печалбата на холдинга. България получава суровина по три договора – с "Газпром експорт", "Овергаз" и "Винтерсхал" (и трите контролирани от "Газпром").

"Булгаргаз" вече е стопила миналогодишната печалба от 155 млн. лв. и в момента е на ръба. "До месец може да излезем "на червено", ако ДКЕВР не одобри предложените й сега цени за четвъртото тримесечие и повишаването им с 36.51 на сто от 1 октомври, или държавата като собственик не предприеме някакви мерки за стабилизирането на дружеството", коментира Любомир Денчев. Той изрази надежда държавата да погледне сериозно на проблема.

През октомври 2007 г. Министерството на икономиката и енергетиката реши да остави дивидента за държавата на разположение на холдинга, за да компенсира той загубите, които търпи заради притисканите от ДКЕВР цени за вътрешния пазар. През тази година обаче подобни мерки не са предприемани. В газовата компания нямат индикации дали механизмът може да се приложи отново, за да се избегне формирането на загуба.

Денчев обясни исканото сега близо 37 на сто поскъпване на газа със задържането на цените от ДКЕВР повече от година. По думите му проблем е формулата за изчисление на природния газ, която включва усреднените цени на петрола за 9-месечен период назад от датата на изготвянето на заявлението, докато за долара се взема средното ниво за 30 дни назад. По този начин при сегашното предложение на "Булгаргаз" не можело да се постигне реален ефект от поевтиняването на барела през последните седмици. В същото време са хванати точно силните нива на долара.

Запитан дали финансовото състояние на "Булгаргаз холдинг" няма да се стабилизира, след като министър Димитров преди две седмици каза, че до дни транзитните такси ще минат към "Булгартрансгаз" и така ДКЕВР ще е принудена да отчете по-ниските приходи и да даде исканото увеличение, Денчев заяви, че прехвърлянето на таксите от едното дружество в другото не може да стане толкова просто.

"Това трябва да се съгласува с "Газпром", тъй като реално договорът е сключен с "Булгаргаз" и в случая става въпрос за смяна на субектите по контракта", коментира шефът на холдинга. Руснаците обаче не се славят като най-пъргавите бизнес партньори.

Денчев не се ангажира с отговор на въпроса защо договорът, подписан в средата на декември 2006 г., е сключен с "Булгаргаз", след като вече беше ясно, че държавната компания трябва да раздели дейностите си по търговия и пренос, съгласно европейската газова директива. Ясна беше дори структурата на газовия холдинг, макар и тя да стана факт чак през 2007 г.

Контрактът беше подписан от тогавашния главен изпълнителен директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов, който сега е само съветник на директорския борд, и зам.-министъра на икономиката и енергетиката Валентин Иванов (ДПС), който е председател на надзора на газовата компания.

Реално Румен Овчаров, който договори клаузите с "Газпром", заменили предишния контракт до 2013 г. с обвързаност до 2030 г., не е парафирал документа.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....