До месец може да бъде финализирано споразумението за спазване на авторското и сродните му права в обектите на туристическия бранш. Това стана ясно на среща в Министерството на културата (МК), в която участваха зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, зам министърът на културата Димитър Дерелиев, представители на туристическия бранш и на творческите сдружения ПРОФОН, "Музикаутор", АБРО и др.
По закон собствениците на туристически обекти - хотели, заведения и т.н., трябва да плащат такса за излъчваната в тях музика и филми, но на практика това не се случва навсякъде. Туристическият бранш настоява при определянето на таксите да се взима предвид сезонността, натовареността на хотелите и други подобни фактори. Представителите на творческите сдружения не възразяват за такова диференциране, но споразумение за размера на тарифите не е постигнато. От 3 години между двете спорещи страни се водят преговори с променлив успех за постигане на рамков договор, които глобалната криза допълнително забави и усложни, припомня пресцентърът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
"Проблемът опира до несъвършенствата в Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) и до начина, по който се определят размерът, събирането и отчисляването на таксите за публично ползване на музика и филми в туристическите обекти. Няма подписана рамка за това", подчерта зам.-министър Маринов.
"До края на май промените в ЗАПСП ще влязат за одобрение в Министерския съвет и се надяваме до края на юли да влязат в сила", съобщи зам.-министърът на културата Димитър Дерелиев.
Двете страни от масата на преговорите и държавата в лицето на МИЕТ и МК са постигнали почти 70% съгласие по спорните въпроси. До средата на май хотелиерският и ресторантьорският бизнес ще направят предложенията си до творческите организации за крайни цени на своите услуги. В тях ще бъдат калкулирани и тарифите за авторските права на ползваните произведения на изкуството. Те ще бъдат съобразени с договарянията в туризма, които се правят с година предварително.
Според експертите предстоящото споразумение ще извади на светло легалните оператори в бранша и ще отсее сивия сектор.