До месец хотелиери и творци ще финализират споразумението си за авторското право

23.04.2010 | 15:04
по статията работи:
По закон собствениците на туристически обекти трябва да плащат такса за излъчваната в тях музика и филми, но на практика това не се случва навсякъде
До месец хотелиери и творци ще финализират споразумението си за авторското право

До месец може да бъде финализирано споразумението за спазване на авторското и сродните му права в обектите на туристическия бранш. Това стана ясно на среща в Министерството на културата (МК), в която участваха зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, зам министърът на културата Димитър Дерелиев, представители на туристическия бранш и на творческите сдружения ПРОФОН, "Музикаутор", АБРО и др.

По закон собствениците на туристически обекти - хотели, заведения и т.н., трябва да плащат такса за излъчваната в тях музика и филми, но на практика това не се случва навсякъде. Туристическият бранш настоява при определянето на таксите да се взима предвид сезонността, натовареността на хотелите и други подобни фактори. Представителите на творческите сдружения не възразяват за такова диференциране, но споразумение за размера на тарифите не е постигнато. От 3 години между двете спорещи страни се водят преговори с променлив успех за постигане на рамков договор, които глобалната криза допълнително забави и усложни, припомня пресцентърът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

"Проблемът опира до несъвършенствата в Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) и до начина, по който се определят размерът, събирането и отчисляването на таксите за публично ползване на музика и филми в туристическите обекти. Няма подписана рамка за това", подчерта зам.-министър Маринов.

"До края на май промените в ЗАПСП ще влязат за одобрение в Министерския съвет и се надяваме до края на юли да влязат в сила", съобщи зам.-министърът на културата Димитър Дерелиев.

Двете страни от масата на преговорите и държавата в лицето на МИЕТ и МК са постигнали почти 70% съгласие по спорните въпроси. До средата на май хотелиерският и ресторантьорският бизнес ще направят предложенията си до творческите организации за крайни цени на своите услуги. В тях ще бъдат калкулирани и тарифите за авторските права на ползваните произведения на изкуството. Те ще бъдат съобразени с договарянията в туризма, които се правят с година предварително.

Според експертите предстоящото споразумение ще извади на светло легалните оператори в бранша и ще отсее сивия сектор.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 21.02   1613 г. – Михаил Романов е избран за цар на Русия. 1719 г. – Улрика Елеонора се възкача на престола на Швеция и премахва абсолютната монархия в тази...