Договаряме параметрите на бъдещата връзка "Свиленград-Русе"

18.05.2012 | 17:13
по статията работи: Ралица Стоянова
Разговорите ще започнат следващия четвъртък. Допълнително ще бъде решено дали да се построи високоскоростен път или магистрала
Договаряме параметрите на бъдещата връзка "Свиленград-Русе"

През идната седмица ще бъдат договаряни параметрите на бъдещата връзка "Свиленград-Русе". Това съобщи премиерът Бойко Борисов след срещата си с премиера и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем бин Джабер Ал Тани и премиера на Турция Реджеп Тайип Ердоган, която се състоя днес в резиденцията "Евксиноград" край Варна.

По думите му разговорите по темата ще започнат още следващия четвъртък в 11 часа в София. Тогава министрите на строителството ще направят първоначалните обсъждания на бъдещото трасе, законовите процедури, които трябва да бъдат спазени, рентабилността на проекта. В зависимост от становището на експертите има готовност от страна на Катар и Турция, да се направи смесена компания или консорциум, който да поеме проектирането и изграждането на този път, уточни Борисов. Допълнително ще бъде решено дали да се построи високоскоростен път или магистрала, информира БТА.

Българският премиер допълни, че на срещата е дискутирана и магистрала Варна-Бургас-Истанбул, но като проект за по-далечно бъдеще. Борисов подчерта, че отношенията ни с нашите съседи в Турция са прекрасни, което също е от значение. "Когато се планират инвестиции за милиарди евро в дългосрочен план е много важно да има стабилност - политическа, финансова, етническа", коментира премиерът. Според него настоящата среща е доказателство, че в нашия регион държавите могат да си сътрудничат и да си помагат.

"Днес обменихме много важни идеи", допълни шейх Ал Тани. За проектите в сферата на инфраструктурата той посочи, че тристранното партньорство е добър пример за междудържавно сътрудничество. Реджеп Тайип Ердоган също изрази задоволството си от участието си в тристранната среща и коментира, че и България, и Турция страдат от недовършени инфраструктурни проекти.

Интерконекторните връзки са далеч от реалността, добави още премиерът Бойко Борисов, цитиран от Агенция "Фокус". Борисов посочи, че това се дължи на факта, че Турция може да даде газ на България само при критична ситуация. Катар пък продава газ в райони, където си има свои пазари.

Българският премиер обаче подчерта, че сегашната действителност е такава, че страната ни има възможност да работи във всички тези проекти, които са договорени с Катар, да се съинвестира в нашия регион.

"Затова казвам, че ако съумеем да изиграем добре картите си и да стартираме тези няколко проекта и консорциуми и съответно инвестиции, които Катар ще направи отделно от Турция, ще можем да стъпим и в трети страни”, посочи още министър-председателят.

Той добави, че двамата премиери на Турция и Катар са се отзовали на поканата означава, че България има редкия шанс да се възползва.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...