Две нови пречиствателни станции ще заработят в рамките на страната, информират от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Бяха подписани два договора за изграждането им в рамките на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“ (ОПОС) в общините Септември и Силистра.
Проектът за изграждането на Пречиствателна станция за отпадъчни води на град Септември (ПСОВ) е на стойност 9 млн. лв. Министърът на околната среда и водите Нона Караджова и кметът на местната администрация Петър Бошев подписаха договора за безвъзмездна финансова помощ по ОПОС.
Към момента в общината няма изградена такава пречиствателна станция. С изпълнението на проекта към нея ще бъдат свързани 10 300 жители. Освен екологичните ползи за града, реализацията му ще донесе и много социални и икономически ползи за региона, обясняват от МОСВ. С рехабилитацията на ВиК мрежата ще се повиши ефективността на водоснабдителната и канализационната мрежа, ще се подобри качеството на питейната вода, ще се спестят водни ресурси и ще бъдат осигурени нови работни места.
Общо по приоритетна ос 1 на оперативната програма - „Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в населени места”, са договорени близо 3,524 млрд. лв. (140,31 % от средствата за сектора). От тях са изплатени над 423 млн. лв. В изпълнение са 126 проекта на стойност 3,364 млрд. лв.
Проектът, договориран между ведомството и Община Силистра, е за изграждането на Районна пречиствателна станция за отпадъчни води, доизграждане на канализационната мрежа и частична реконструкция на водопроводната мрежа на града. Договорът беше подписан между Нона Караджова и кметът на Силистра д-р Юлиян Найденов.
Стойността на проекта е 72,5 млн. лв. Той ще обхване около 46 хил. жители на общината, като в пречиствателното съоръжение ще постъпват отпадъчните води на Силистра и на селата Айдемир и Калипетрово.
Изграждането на станцията е част от изпълнението на Дунавската стратегия за опазване чистотата на Черно море, уточни на министърът на церемонията по подписването. По думите ѝ по този начин ще се предотврати годишното изливане на 200 тона азот и фосфор в река Дунав. Освен това ще бъде осигурена модерна инфраструктура, която ще бъде в полза на местната икономика.
В Дунавския регион по „Околна среда 2007-2013 г.” са договорени проекти на обща стойност над 381 млн. лв. и са извършени плащания за над 63 млн. лв., уточняват от министерството.