Договорът с „Юлен“ за ски зоната в Банско няма да бъде прекратен 1

07.03.2016 | 16:09
по статията работи: econ.bg
Развалянето на концесията ще струва на хазната над 100 млн. лв.
Договорът с „Юлен“ за ски зоната в Банско няма да бъде прекратен
Снимка: Wikipedia.org

Договорът с концесионера на ски зоната в Банско – фирма „Юлен“ едва ли ще бъде прекратен. Това стана ясно от обществената дискусия в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за разширяване на ски зоната в Банско в рамките на новия план за управление на Национален парк "Пирин", както и за спазването на концесионния договор от страна на "Юлен".

Единият от вариантите е да се стигне до корекция на договора с компанията.

Според министъра на туризма Николина Ангелкова спирането на ски концесията на Банско ще доведе до големи щети. По думите й при подобен сценарий ще се стигне до загуба на работни места в региона, а ще има и неблагоприятни последици за развитието на зимните спортове. 

Председателят на Междуведомствената работна група за ски-концесията на Банско Мариета Немска подчерта, че няма категорични доказателства за неизпълнение на задълженията по договора от страна на концесионера.

"Преценихме, че при прекратяване на концесионния договор трябва да се обмислят бъдещите последствия за държавата, концесионера и Община Банско - при едно бъдещо съдебно развитие на едно такова решение", обясни Немска.

Според изчисления на експертите й прекратяването на концесията ще струва на хазната над 100 млн. лв.

Министърът на туризма припомни за пореден път важната роля на зимния туризъм за икономиката и че целият отрасъл формира над 14% от БВП на страната.

"Загубите за туризма биха били огромни, ако се тръгне към прекратяване на договора за концесия в Банско. В случая към евентуалните загуби трябва да бъдат включени и индиректните и косвените загуби, свързани с имиджа на страната не само като туристическа дестинация, а изобщо за икономическа стабилност", каза тя.

Ангелкова изрази надежда договорът за концесия на ски зоната в Банско само да бъде изменен.

"По този начин ще можем да надградим това, което до момента е постигнато като имидж за страната. Да не съсипваме създаденото до момента - над 37% от заетите са пряко в сектора, да не говорим за съпътстващите индустрии. Освен това Цялото население на този район се препитава с туризма. Надявам се разумът днес да надделее", призова Ангелкова.

Тя отчете, че в България има 32 писти и 110 лифта. На 560 км територия у нас се пада 1 км ски писта, а в Австрия - на 100 км.

Екоминистърът Ивелина Василева увери присъстващите, че правителството и министерството й стриктно ще съблюдават законодателството, което да гарантира опазването на околната среда, "имайки предвид, че говорим за Национален парк "Пирин". Василева призова всички страни "за диалог и отговорно поведение, водено от презумпцията и осъзнаването на важността на темата от гледна точка на защитата на държавния интерес".

По думите на Красен Станчев от Института за пазарна икономика правителството не съблюдава за спазване на концесионното законодателство. Той бе категоричен, че ако договорът за концесия на ски зоната в Банско е нарушен, той просто трябва да бъде разтрогнат.

"Ако страната е правова, ако се уважават законите за задълженията и договорите, за концесиите и за опазване на околната среда, не е ясно за какъв компромис става дума в случая с концесията на ски зоната в Банско. Ако законите се спазват, то всеки спор трябва да се решава между концесионера и концедента. Виждам и вина на правителството в това нещо. За концесионния договор не е нужно да се прави цяла работна група, за да се разбере, че договорът не дава основания за неговото разтурване. Такива няма по закона за концесиите. Като хипотеза за неспазване на концесионния договор е опазването на околната среда", коментира Станчев.

Според министъра на икономиката Божидар Лукарски "няма нужда от статистически данни, за да се докаже факта, че ски инфраструктурата е недостатъчна".

Той посочи, че становището на ръководеното от него ведомство е, че би следвала по-скоро да се развива лифтова инфраструктура на базата на спазване на приложимото законодателство и положителен ОВОС. Лукарски подчерта, че в министерството няма постъпили доклади на Националната агенция за приходите (НАП) и на Сметната палата, касаещи изпълнението на концесионния договор за ски зоната в Банско.

Природозащитниците обаче са категорични, че в националните паркове не трябва да се строи. Те поискаха договорът с „Юлен“ да бъде разтрогнат заради нарушения. Компанията от години иска и разширяване на ски зоната и съоръженията на Банско, заложено в новия план за управление на Природен парк "Пирин".

Планът трябваше да влезе за одобрение от Министерския съвет преди седмица, но премиерът Бойко Борисов го спря, като обеща това да стане след консенсус и широка обществена дискусия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Анелия Некова 07.03.2016 | 19:48
цялата общественост е на едно мнение, трима души са на различно и се съобразявме с тях, с какво са толкова специални тези господа
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...