Съгласно доклад относно програмите по линия на политиката на сближаване на ЕС за периода 2007-2013 г., който бе приет днес, през последните три години ЕС е отпуснал 93 млрд. евро или 27% от предоставените от него средства за инвестиционни проекти в областта на заетостта и растежа в Европа. Представен от комисарят Йоханес Хаан (Регионална политика) и Ласло Андор (Заетост, социални въпроси и социално приобщаване), докладът за първи път прави оценка на степента на осъществения от всяка държава напредък при постигането на договорените на равнище на ЕС цели.
В него се вижда до каква степен държавите-членки са съумели да приравнят своите програми с целите на ЕС за заетост и растеж и така се създават условия за отворен дебат във връзка с постиженията, реализирани в рамките на програмите по линия на политиката на сближаване, и предизвикателствата във връзка с тях. В доклада се отправя и призив към държавите-членки за подобряване на изпълнението на програмите, за оптимално оползотворяване на средствата, отпуснати по линия на политиката на сближаване в железопътния сектор, в ключови проекти в областта на енергетиката и околната среда, както и в областта на социалното приобщаване.
Милиони европейци и стотици хиляди предприятия се възползваха от програмите по линия на политиката на сближаване. Изработен въз основа на изготвените от 27-те държави-членки национални доклади, докладът на Комисията отправя важни и навременни послания относно потенциала на структурните фондове за по-бързо излизане от икономическата криза. Той служи като средство за мониторинг, като определя сферите на инвестиции, в които е необходимо да се предприемат действия за ускоряване на подбора и изпълнението на проектите, съфинансирани в рамките на програмен период 2007-2013 г.
По-голяма част от средствата по линия на политиката на сближаване (приблизително 230 млрд. евро) са набелязани за инвестиции в ключовите области от програмата за растеж и заетост. В доклада се отразява напредъкът, постигнат във важни области като научноизследователската и развойна дейност, иновациите, обучението през целия живот и активната политика на пазара на труда, но и се посочва необходимостта от ускоряване на изпълнението на проектите в железопътния сектор, в цифровата икономика, в социалното приобщаване, както и в ключовите инвестиции в областта на енергетиката и околната среда. Комисията призовава държавите-членки да насочат усилията си към тези приоритетни области, посредством изготвянето на планове за действие за преодоляване на забавянето, ако това бъде необходимо.
Въпреки рязкото влошаване на социално-икономическата обстановка между 2007 г. и 2009 г., в доклада се чете сериозен ангажимент за реализиране на първоначално заложените в програмата цели. Средно за ЕС над 27 % от средствата, предназначени за периода 2007-2013 г., вече са отпуснати за специфични проекти на обща стойност от над 93 млрд. евро (за дела на избраните от държавите-членки проекти).
Докладът включва и примерен набор от 40 проекта, който илюстрира широкия кръг от инвестиционни приоритети. В него се прокарва и ясна връзка между изпълнението на програмите и реализирането на целите по стратегия „Европа 2020" за подобряване на резултатите в областта на иновациите и за създаване на по-интелигентна и по-екологосъобразна икономика, по-тясно ориентирана към социалното приобщаване.
Глобалната икономическа криза обаче без съмнение се отрази върху изпълнението на програмите. В много от националните доклади кризата е посочена като основна пречка пред изпълнението на програмите. В резултат на това в програмите бяха внесени редица изменения, така че те да отговарят по-адекватно на поставените от кризата предизвикателства.
Много държави-членки избраха да заложат в своите програми на гъвкавия подход, за да уравновесят приоритетите, където това е необходимо, отговаряйки по този начин на потребностите на предприятията и на дълготрайно безработните, както и на неотдавна останалите без работа лица. В резултат на това притокът на средства по линия на политиката на сближаване остана в общи линии постоянен, тъй като държавите-членки се възползват от сигурните средства, отпуснати от ЕС, за да поддържат и планират ключови инвестиции дори в обстановка на икономическа криза.
Посредством трите си фонда — Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд (ЕСФ) и Кохезионния фонд, ЕС ще инвестира в 27-те държави-членки 347 млрд. евро за периода 2007—2013 г. Това представлява 35% от общия бюджет на ЕС за същия период (975 млрд. евро).