Доларът изгуи възходящия си импулс

08.11.2017 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Еврото нарасна с 0.1% до 1.1597 долара, като се отдалечава плавно от 3-месечното дъно от 1.1553 долара от края на миналата седмица
Доларът изгуи възходящия си импулс
Снимка: БГНЕС

Доларът се подхлъзна надолу след появата на анализ в медиите, в който се предлага основният акцент от данъчната политика да бъде върху намаляване на корпоративния данък, а останалата част от данъчната реформа да бъде отложена или забавена.

Вчера "Вашингтон поуст", цитирайки източници, пожелали анонимност, съобщи, че сенаторите републиканци обмислят да забавят с една година данъчната реформа, вкл. и намаляването на корпоративния данък.

Доларът достигна 3-месечен пик спрямо основните валути в края на октомври, благодарение на очакванията, че реформите, предложени от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, ще доведат до съкращаване на данъците, ще ускорят нарастването на икономиката и ще повишат основната лихва.

Според анализатори, всяко забавяне на намаляването на данъците или възможността да се отложи икономическата реформа, работят срещу американската валута.

"През следващите дни няма да бъдат публикувани важни икономически показатели и новият притежател на стола на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) вече е известен. Затова в момента във фокуса на инвеститорското внимание е данъчната реформа", коментира старши анализаторът на валутни пазари в Daiwa Securities в Токио Юкио Ишидзуки.

Към 9 часа българско време доларът се понижи с 0,2% до 113,800 йени, като се отдалечи от 8-месечния си връх от 114,735 йени за един долар в понеделник.

Еврото нарасна с 0.1% до 1.1597 долара, като се отдалечава плавно от 3-месечното дъно от 1.1553 долара от края на миналата седмица.

Предишните две седмици единната европейска валута се понижаваше под натиска на паричната политика на Европейската централна банка и ФЕД за стимулиране на икономиката съответно в еврозоната и САЩ.

Индексът на долара спрямо кошница от шест основни валути спадна 0.1% до 94.844 пункта, тъй като доходността на държавните облигации на САЩ продължи да се понижава от последната седмица на октомври.

Доходността на 10-годишните облигации е близо до най-ниското триседмично ниво от 2,304 процента, достигнато вчера.

Австралийският долар поскъпна с 0.1% до 0.7654 американски долара, с което компенсира част от загубите от вчера, когато загуби 0.6% след като спаднаха цените на суровини суров петрол и желязна руда.

Новозеландският долар прибави 0,1% до 0,6909 американски долара, след като вчера загуби 0,6 процента. Вниманието на инвеститорите е насочено към предстоящото решение на борда на регулатора - Резервната банка на Нова Зеландия, относно паричната политика, което се очаква утре. Според анализаторите, добрите икономически данни напоследък може да принудят борда на банката да подкрепи икономиката, въпреки че неотдавнашната промяна в политиката на правителството да ограничи чуждите инвестиции и притока на емигранти добавя значителна степен на несигурност в очакванията.

И другата суровинна валута - канадският долар, е притиснат от спадналите цени на суровия петрол. Канадската валута възстанови част от загубите си от вчера, като се търгува около 1.2767 американски долара за един канадски, след като вчера загуби 0.6 процента само за един ден.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...