И днес доларът се търгува под 8-седмичния максимум към йената, а вниманието на инвеститорите е съсредоточено към икономическа статистика за САЩ, която ще бъде обявена днес и ще бъде своеобразен катализатор за бъдещето на американската валута, обобщава агенция „Ройтерс".
Доларът отслабна с 0,1 процента до 113,75 йени, отдалечавайки се от 8-седмичния пик от 114,38 йени, достигнат на 10 май. В същото време обаче на седмична база американската валута се стабилизира и прибави общо повече от 4 процента за три седмици в навечерието на президентските избори във Франция, тъй като инвеститорите станаха по-предпазливи и избягваха излишните рискове.
Неяснотите около икономическия ръст на САЩ и притесненията за политическите последствия от неочакваното решение на президента Доналд Тръмп да уволни шефа на ФБР Джеймс Коми може да повлияе върху стабилността на долара, споделят анализатори.
Публикуваните в четвъртък статистически данни показаха, че поискалите обезщетение при безработица в САЩ неочаквано са намалели през миналата седмица, а производствените цени рязко са нараснали през април. Това показва, че ситуацията в САЩ, свързана със заетостта и нарастването на инфлацията, се подобрява, и ФЕД може да увеличи основните лихви още през юни.
Днес еврото поскъпна с 0,1 процент до 1,0871 долара, след като по-рано тази седмица единната валута достигна 6-месечен максимум от 1,1024 долара в резултат от победата на центриста Емануел Макрон на изборите във Франция миналия уикенд.
Новозеландският долар отслабна с 0,1 процента до 0,6847 американски долара, заемайки отбранителна позиция след срива с 1,3 процента вчера. „Кивито" спадна в четвъртък до почти едногодишен минимум, отчетен през юни 2016 г., след като Централната банка на Нова Зеландия запази основната лихва на ниво от 1,75 процента.