Тежестта на данъците и вноските за доходите на средната класа в Европейския съюз е най-висока в Дания, Белгия, Германия, Финландия, Литва, Словения и Холандия. За разлика от тях Франция, Полша, Италия, Люксембург, Швеция и Австрия налагат средно данъчно бреме върху своите средни класи. В същото време данъчното бреме за средната класа е най-ниско в Испания, Гърция, Естония, Португалия, Кипър, България и Румъния. Това са резултатите от проучване, проведено от института ifo и EconPol Europe от името на фондация Hanns Seidel.
"В страните-членки на ЕС системата за данъци и осигуровки обикновено е по-малко бреме за семействата от средната класа, отколкото за необвързаните", казва данъчният експерт на ifo Флориан Дорн. Страните обаче се различават по това дали семействата с един или двама души получават повече данъчни облекчения.
В ЕС доходите на средната класа са най-високи в Люксембург, Дания, Финландия, Австрия и Швеция и най-ниски в страните от Източна Европа. Средните класи в България и Румъния са на дъното, но разходите за живот в тези две страни са на половината от средните за ЕС. Като се вземат предвид разликите в покупателната способност, средната класа в Люксембург, Австрия, Германия и Финландия може да купи най-много с доходите си. Покупателната способност на средната класа в Източна Европа е най-ниска, но разликата със Западна Европа намалява, когато се вземат предвид ценовите нива.
Проучването изследва и сравнява доходите, покупателната способност и данъчната тежест на средната класа в страните от ЕС. За целите на изследването средната класа се определя като домакинства, които печелят между 75 и 200% от средния доход на страната.
В ЕС средната класа в Люксембург има най-висок доход през 2019 г. (между 30 618 евро и 81 649 евро). Това не е изненада, тъй като средният доход на домакинството и БВП на Люксембург на глава от населението също са най-високите в ЕС. Дори в сравнение с Дания, която заема второто място, домакинство с по-нисък среден доход в Люксембург вече би принадлежало към групата на средната класа в Дания. В същото време България има най-ниския среден доход на домакинство в ЕС, където домакинствата със среднопретеглен разполагаем доход между 2908 и 7755 евро формират средната класа през 2019 г. Разполагаемите доходи са само малко по-високи в Румъния.