Доходи на домакинствата
Общият доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2010 г. е 924 лв. и спрямо същото тримесечие на 2009 г. намалява с 3.7%.
Основната част от този доход се формира от получаваната работна заплата и пенсии. Техният относителен дял в общия доход за тримесечието е 82.6%. При пенсиите продължава тенденцията на увеличение, която се наблюдава и при направените сравнителни анализи за предходни периоди от време. При работната заплата се регистрира известно абсолютно намаление. В същото време нейният относителен дял в общия доход се повишава, което подчертава първостепенното и значение за финансовата стабилност на домакинствата. Това става ясно от публикуваните днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
На първо място в структурата на общия доход продължава да бъде работната заплата, като основен източник на доход за домакинствата. През четвъртото тримесечие на 2010 г. тя е 480 лв. средно на лице от домакинството, което е с 1.3% по-малко спрямо същото тримесечие на миналата година. Относителният дял на работната заплата в общия доход е 52%, което е по-вече с 1.3 процентни пункта за сравняваните периоди от време.
Вторият по значение източник на доходи за българските домакинства са доходите от пенсии. Относителният им дял в общия доход се увеличава с 2.2 процентни пункта и съставлява 30.6% от него. През четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо същото тримесечие на предходната година доходите от пенсии нарастват с 3.6%, достигайки 283 лв. средно на лице от домакинство.
През четвъртото тримесечие на 2010 г. доходите от самостоятелна заетост намаляват спрямо същото тримесечие на миналата година с 16.9%. В абсолютна стойност тези доходи са 55 лв. средно на лице от домакинство, а като относителен дял представляват 5.9% от структурата на общия доход.
Разходи на домакинствата
Общият разход на лице от домакинство през четвърто тримесечие на 2010 г. е 866 лв. и намалява спрямо същото тримесечие на 2009 г. с 2.1%.
Разходите за храна и жилище (енергия, горива и вода) имат най-голям дял при формиране на общия разход и представляват 50% от всички разходи. Те намаляват в номинална стойност като цяло. Като относителен дял в общия разход, разходите за храна нарастват с 1 процентен пункт, а разходите за жилище намаляват с 0.4 процентни пункта за сравняваните периоди.
Най-същественото перо в бюджета на българските домакинства са разходите за храна и безалкохолни напитки. Като абсолютни стойности те са 316 лв. средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на годината и се увеличават с по-малко от един процент. Относителният им дял в общия разход е 36.5%.
Разходите за вода, електроенергия и отопление на жилището за сравняваните тримесечия намаляват от 123 на 117 лв. средно на лице от домакинство и техният дял също се понижава с 4.7 процентни пункта.
Разходите за здравеопазване намаляват с 12.8% през четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо същото тримесечие на миналата година и възлизат на 43 лв. средно на лице. Делът им в общия разход е 5% и се понижава с 0.6 процентни пункта спрямо същото тримесечие на 2009 година.