Лихвите по 10-годишните държавни облигации на Италия скочиха днес сутринта след "не"-то на референдума в страната, което принуди премиера Матео Ренци да обяви, че ще подаде оставка, предадоха световните агенции.
Малко след откриването на вторичния пазар, където се разменят вече емитираните държавни дългови книжа, лихвата по 10-годишните облигации на Италия достигна 2.027 на сто спрямо 1.902 на сто в петък вечерта.
Това е сигнал, че инвеститорите искат да се освободят от тези книжа, коментира анализатор на пазара.
В същото време на капиталовия пазар в страната акциите записаха ръстове след като инвеститорите заложиха на това, че предсрочни избори няма да има съвсем скоро, предаде "Ройтерс".
Агенцията отбелязва, че пазарите са били стресирани от тежкото поражение, което претърпя Ренци на референдума и което води до политическа криза в силно задлъжнялата трета по големина икономика в еврозоната. В частност това не е добра новина за банковия сектор на страната, който и без това не е особено стабилен.
Сутринта еврото поевтиня до 1.0508 долара, а водещият индекс на борсата в Милано спадна с 2 на сто още при отварянето. Но малко по-късно тези движения бяха коригирани.
Междувременно италианският министър на икономиката и финансите Пиер Карло Падоан отмени пътуването си до Брюксел за срещата с колегите от еврозоната, съобщи министерството му, цитирано от ДПА. Вместо това Падоан ще участва в последното заседание на кабинета на Матео Ренци, преди премиерът да подаде оставка.
Остава неясно дали утре Пиер Падоан ще вземе участие в по-широкия формат - Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), допълва ведомството.
Министрите на финансите от еврозоната се събират днес, за да обсъдят гръцкия държавен дълг, доближаващ 180 процента от брутния вътрешен продукт въпреки три последователни програми за финансова помощ от ЕС и Международния валутен фонд. Еврогрупата ще дискутира и планове на страните от валутния съюз за 2017 година.
Италия има стабилни политически институции и силна икономика, която ще устои на оставката на премиера Матео Ренци след голямото му поражение на референдума. Това заяви днес еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Ройтерс.
"Това е стабилна страна със стабилни власти и съм напълно уверен, че Италия може да се справи с тази ситуация", каза Московиси пред телевизия "Франс 2" преди срещата на министрите на финансите от еврозоната в Брюксел.
"Има известна политическа нестабилност, но страната е изключително стабилна, а е и голяма икономика", добави той.
Еврокомисарят отхвърли предположенията, че референдумът е бил вот срещу Европейския съюз: "Няма нищо общо", отбеляза той. "Това е вътрешна конституционна поправка в Италия, която не успя да мине", уточни Московиси.
Италианците остават силно обвързани с Европейския съюз, макар да отхвърлиха конституционните реформи на референдума, и няма системен риск за еврозоната. Това заяви днес френският министър на финансите Мишел Сапен, цитиран от Ройтерс.
При пристигането си за срещата на министрите от еврозоната Сапен посочи пред журналисти, че Италия е стабилна страна и че поражението на премиера Матео Ренци е вътрешен въпрос, а не отхвърляне на ЕС.
На въпрос за евентуално обезценяване на еврото, френският министър отбелязва, че предишната сила на единната валута не е била непременно добра за европейските износители и че валутният курс до голямата степен отразява силата на долара.
Преди срещата на Еврогрупата германският министър на финансите Влфганг Шойбле пък коментира, че Италия трябва да продължи икономическите реформи, започнати от Матео Ренци, който се очаква да подаде оставка.