Доц. Евгени Евгениев: В България ще се развива стратегия за интелигентна специализация

17.11.2015 | 14:09
по статията работи: econ.bg
Стратегията стимулира иновациите в приоритетни отрасли
Доц. Евгени Евгениев:  В България ще се развива стратегия за интелигентна специализация
Снимка: ВУЗФ

За да може да надскочи Европа себе си, тя въведе мерки за подобряване на икономика и създаване на заетост, част от които е стратегията за интелигентна специализация (СИС), каза заместник-ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси доц. Евгени Евгениев. СИС представлява целенасочена политика за икономически растеж чрез инструменти, които подобряват механизмите на иновации и подобряването на човешкия капитал, допълни той.

Той посочи, че България не се справя толкова зле по икономически растеж. Страната ни е регистрирала висок икономически растеж в периода 2007-2014 г. Въпреки това интензитетът на финансиране на научни изследвания и развойна дейност (НИРД) около 0,6% от брутния вътрешен продукт, посочи Евгениев. За да достигнем средното за ЕС ще трябва да увеличим разходите за НИРД около 3 пъти, посочи още той.

Според индекса на иновационното представяне за тази година България е на предпоследно място в ЕС, а според изследване на Генерална дирекция „Наука и иновации“ страната се представя слабо, като е на последно място по научно представяне в ЕС. Според Глобалния доклад на конкурентоспособността 2015-16 г. по капацитет за иновации страната се класира на 79-то място, а по сътрудничество между университетите и индустрията – на 102-ра позиция, посочи Евгениев. Стратегията „Европа 2020“ е постановено, че стратегическа цел на България до 2020 г. е да премине от групата на „плахите иноватори“ към групата на „умерените иноватори“.

Евгениев констатира, че за постигането на целите е необходима политика на иновациите, която съчетава хоризонтална и вертикална политика за насърчаване на иновациите. Четирите приоритетни индустрии, които ще подобрят качествено стандарта на живот, включват: мехатроника и чисти технологии; здравословен начин на живот и биотехнологии; нови технологии в креативните и рекреативните индустрии и ИТ, коментира той. За целта на координиране на иновациите ще се грижи Съвета за интелигентен растеж, председателстван от министър-председателя. Бенефициенти на политиките ще са центровете по компетентност (които тепърва ще бъдат изграждани), предприемачите, НПО и други, коментира развитието на стратегията за иновации Евгениев.

Нова идея на правителството е да се създаде изпълнителна Агенция за насърчаване на иновациите и научните изследвания, която ще трябва да може да обедини политиките за иновации, образование и наука и да насочва евросредства към приоритетните райони, допълни Евгениев.

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...